Началото на космическите суеверия е поставено от знаменития генерален конструктор Сергей Корольов. Той не обичал стартовете да са в понеделник и винаги променял датата, ако първоначално избраната се падала в понеделник. Защо – не се знае.
В Съветския съюз космически кораби не са излитали в понеделник през първите три години от космическата ера.
Когато започнали пък да излитат, станали 11 аварии.
От 1965 г. в съветската, а сега и в руската космонавтика, понеделникът е едва ли не официално „нестартов“ ден“.
На космодрума Бойконур има и „нещастни дати“. Старт никога не се планира за 24 октомври. В този ден всъщност на стартовата площадка никога не се извършва никаква сериозна работа.
На 24 октомври 1960 година се взриви ракетата носител МБР Р-16, загинаха десет души. А на 24 октомври 1963 година избухна ракетата Р-9А – изгоряха осем души.
Друго суеверие на Корольов е било копчето „старт“ при заповед да бъде натискано винаги от един и същи човек – оператора късметлия капитан Смирницки.
Нито едно изстрелване на ракета не минавало без Смирницки. Корольов просто смятал, че този човек има лека ръка.
Същият Корольов забранявал на един от своите конструктори да се появява на стартова площадка при изстрелване. Причината – веднъж на дежурство на този специалист било станало нещо неприятно.
Космонавтите никога не дават автограф преди първия полет. Някои по принцип избягват да дават автограф с черен химикал.
Целият екипаж обаче задължително се подписва на бутилка водка, която после изпиват всички заедно – вече на земята, в степта в Казахстан, след удачния полет.
Космонавтите с удоволствие оставят автографи на вратата на хотелската стая, в която са прекарали нощта преди старта. Категорично е забранено тези автографи да бъдат измивани и заличавани.
Казват, че заради суеверия е имало страхове Валентина Терешкова да бъде изпратена в космоса – всички се сещали за вярването на моряците, че жена на кораба носи нещастие.
Но съветското ръководство не било суеверно. През 1963 г. непосредствено преди международна женска конференция в Москва е решено, че в космоса трябва да лети жена.
В космоса дълго време не са пускали мъже с мустаци. По време на полета на мустакатия Виктор Жолобов е имало проблеми и програмата е трябвало да бъде прекратена предсрочно.
Космонавтите никога не наричат „последен“ старта на някой кораб, казват „краен“ или „заключителен“.
Освен това космонавтите никога не се прощават със съпровождащите ги хора.
На космодрума в Плесецк преди изстрелване на ракета носител на нея задължително изписват „Таня“. Казват, че това име бил написал на първата ракета влюбен в някоя си Таня офицер. Веднъж, когато забравили да изпишат късметлийското име на корпуса на ракетата, тя се взривила.
Преди старта космонавтите задължително гледат филма „Бялото слънце на пустинята“.
По традиция при полет те взимат със себе си стръкче пелин, тъй като най-дълго от другите растения запазва аромата си и им напомня за Земята.
В стартовия комплекс при изпращането на екипажа задължително звучи песента „Земля в илюминаторе“.
Космонавтите смятат за правило да се изпикаят върху гумата на автобуса, който ги отвежда до стартовата площадка. След това плътно закопчават скафандъра им и следващата възможност да се облекчат е едва след няколко часа вече в открит космос.
Ритуалът бил тръгнал от Юрий Гагарин и се поддържа и до днес. Според други родоначалникът на тази традиция е генералният конструктор Сергей Корольов, който задължително „напоявал“ ракетата преди изстрелване, пише NEWSru.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.