Подвижните огледала правят светлина от нищото. Това показват резултатите от проучване на сп. "Нейчър". В рамките на експеримента си специалстите са успели да уловят някои от фотоните, които непрекъснато се появяват и изчезват във вакуума. Оказва се, че това е и най-четената и интересна информация през 2011 г. Откритието е на шведски учени от Технологичния университет "Чалмърс".
Вакуумът може да изпуска светлина, ако в него в пълна тъмнина бъде поставено подвижно огледало или негов аналог, в дадения случай е използвана пластина от свръхпроводим квантов интерферометър, от който се отразяват виртуални фотони (съществуването им е толкова мимолетно, че са известни като виртуални частици). За целта потенциалният източник на светлината трябва да се движи много бързо, със скорост близка до тази на светлината. По време на експеримента на шведските учени от Гьотеборг са получени фотони, тоест материя буквално от нищото.
На второ място в Top 10 на най-популярните научни открития през 2011 според сп. "Нейчър" са субатомните елементарни частицис маса, било тя и много малка, които достигнаха скорост, надвишаваща тази на светлината. Откритието преобърна представите от цял един век на развитие във физиката. Необяснимото явление вече 3 години се наблюдава от научни колективи от 160 сътрудницина ЦЕРН в Швейцария. Откритата аномалия не само поставя под съмнение теорията за относителността на Айнщайн, но и опровергава постулата, че минали събития не могат да влияят на още несъстояли се. А това открива неочаквани перспективи - включително до възможността да се управлява бъдещето.
Третото място неочаквано заема ракът Йети, който сам си произвежда храната. "Косматият" дълбоководен рак отглежда на черупката си колонии с бактерии, приличащи на косми, които след това му служат за храна.
Забавното създание толкова е харесало на читателите, които са го кръстили Йети по аналогия със снежния човек, че то е изпреварило съобщението на американските генетици от медицинския институт "Хауърд Хюз" към Станфордския университет, че в миналото половият орган на мъжа е бил с бодли като на шимпанзето, който в хода на еволюцията е станал много по-гладък. Това откритие заема четвъртото място.
Следва го радостната новина, че е създадена ваксина срещу СПИН, която засега е подействала само на лабораторни мишки (5-о място). Надеждата, че човечеството ще победи страшното заболяване дадоха учени от Колифорнийския технологичен институт под ръководството на носителя на Нобелова награда, на вирусолога Дейвид Балтимор. Чрез генна терапия опитните мишки сами започнаха да изработват антитела, които ги предпазват от ХИВ вируса.
Следва откритието на трима физици начело с Матю Пюзи от Импириъл колидж в Лондон, че вълновата функция, една от основитена теориите в квантовата механика, може да бъде наблюдаемо физическо явление, а не само теоретична концепция, както смятахамного учени. Тази функция се използва преди всичко за описване на "чистото състояние на системата".
Макар непосветените трудно да разбират за какво става дума в случая, специалистите твърдят, че превръщането на вълновите функции от чисто статистическо понятие в нещо реално съществуващо разтърсва самите основи на квантовата теория. Тази трудна за разбиране от "дилетантите" новина се нареди на шесто място.
Следват "слънчевите камъни" на викингите, които са позволявали на прочутите мореплаватели и пирати да се ориентират по време на плаванията си, като ги използват в навигацията. Тези заместители на компаса, с който по онова време моряците в Европа не са разполагали, се споменават в много исландски легенди.
Международен екип от учени, ръководен от Ги Ропар, доказа, че викингите са използвали свойствата на калцитен кристал, който пречупва светлината, за да откриват положението на слънцето. Така те можели да достигнат с точност определени градуси дори и при неблагоприятни условия. Шлифованите кристали филтрират поляризираните лъчи на Слънцето, което позволявало на викингите да се ориентират в океана дори и при мрачно време.
На осмо място е т.нар. "жив лазер", който изследователи в Харвард са успели да получат от човешки черен дроб. В резултат на експеримента клетка от този орган е започнала да излъчва насочен кохерентен лъч със зелен цвят, който може да се види и с невъоръжено око.
Предпоследното място в класацията на сп. "Нейчър" е заето от новите "приключения" на Големия адронен колайдер, който постави под съмнение теорията за суперсиметрията. А учените първоначално са искали да я потвърдят.
Последното място в Топ 10 е заето от учения Карло Конталди от лондонския Импириъл колидж, който се съмнява в новината номер 2 в класацията, а именно, че елементарна частица може да се движи по-бързо от светлината. Според него все още е рано да се твърди нещо подобно. Той посочва, че учените в Швейцария по време на експериментите си не са отчели неточността във времето. А това не е никак разумно, когато става дума за толкова малки частици, наблюдаеми са броени наносекунди.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.