След като проследи кои са големите научни постижения в света през изминалата година, научният сайт Ars Technica изброи и някои от главните теми, които да следим през 2012.
На първо място изданието слага неутриното. През 2011 г. светът на науката е потресен от сензационната новина, че съществува елементарна частица - неутриното, която се движи по-бързо от светлината. През септември физици, работещи над проекта OPERA в лабораторията Гран Сасо близо до Рим, оповестяват, че частици неутрино, насочени към тях от ЦЕРН близо до Женева, са пристигнали с 60 наносекунди по-бързо от скоростта на светлината. По-късно международен екип от учени отхвърля това твърдение, предизвикало фурор в научните среди.
Очевидно е, че историята далеч не е приключила. През тази година в дискусиите ще се включат повече специалисти.
На второ място са поставени големите успехи на астрономите, работещи с данните от американския космически телескоп "Кеплер". Само през декември миналата година са огласени три големи научни открития, които напълно променят представите ни за планетните системи.
Хвърлена е повече светлина върху небесните тела, които приличат на Земята. Любителите на научната фантастика се радват на данните за планети, които са оцелели след поглъщане от червен гигант.
На трето място специалистите поставят проекта за температурата на земната повърхност. От университета в Бъркли потвърдиха, че тя наистина се повишава. Така една от основните теми през годината ще е затоплянето на Земята.
Следващото важно събитие е завършилата 30-годишна епоха на космическите совалки. Редица компании в момента се опитват да заемат освободилата се ниша.
Последно от първите пет е търсенето на бозона на Хигс, което е към своя край. Ако този последен елемент от Стандартния модел наистина съществува, той ще бъде открит с помощта на Големия адронен колайдер. Ако бъде потвърдено съществуването на Хигс бозона, пред учените ще се открие пътят към т.нар. "Нова физика"
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.