Всяка година ставаме свидетели на цяла плеяда от звездни диети, от хранителни режими на известните хора, държащи да са със слаби, фини фигури. Но това определено не е феномен от нашето съвремие, посочва BBC.
Прочутият британски поет от края на 18 и началото на 19 век Джордж Гордън Байрон е сред първите, които налагат тенденцията знаменитостите да пазят диети. На водещото перо на английския романтизъм се гледа като на олицетворение на образа на ефирен поет, но всъщност той е страдал от болестно предразположение към затлъстяване. И именно по тази причина му се е налагало да полага сериозни усилия, за да поддържа стройна фигура.
Докато учи в Кеймбридж, Лорд Байрон изпада в ужас, че е дебел и започва да спазва шокиращо стриктна диета. Поетът си позволявал да яде само бисквити и да пие сода. Другото му основно ястие били домати, напоени с оцет. Освен това носел вълнени подплънки под дрехите си, за да се поти и да сваля килограми и пиел големи дози магнезиев карбонат.
През 1806 г. Байрон тежи 88 килограма, но само 5 години по-късно вече е едва 57 килограма.
По време на престоя в прочутата си вила Диодати на Женевското езеро през 1816 г. поетът се храни с тънка филия хляб и чай за закуска и зеленчуци, газирана вода и чаша вино за обяд. На вечеря си позволявал само чаша зелен чай, но без мляко и/или захар.
За потискане на глада Лорд Байрон прибягвал до пурите. До 1822 г. постоянното гладуване влошило сериозно здравето на поета, въпреки че самият той признавал, че вманиачаването по диетите е „причина за повече от половината наши болести”.
Заради огромното културно влияние, което имал Байрон (особено върху младите хора), се появили сериозни притеснения, че крайните му действия ще намерят множество последователи. Д-р Джордж Биърд пише: „Нашите млади дами изживяват младежките си години в глад. Те следват ужасния пример на Лорд Байрон”.
Самият поет обаче бил непреклонен в убежденията си и дори подчертавал, че „жените не трябвало да бъдат виждани да ядат и пият друго освен салата от омари и шампанско – единствените хранителни продукти, които подхождат на една истинска дама”.
Жестокият двоен стандарт на Байрон е разобличен, когато в края на скандалната му афера с омъжената лейди Каролин Ламб отправя следната саркастична забележка към любовницата си: „Сякаш ме преследваше скелет!”.
Друга знаменитост от 19 век, обсебена от манията за слаба фигура, е красивата и нарцистична Елизабет фон Вителсбах, известна като Сиси. Като съпруга на австрийския император Франц Йозеф I тя е обект на постоянен обществен интерес.
По-висока от своя мъж с няколко сантиметра, императрицата се подлагала на жестоки диети, за да поддържа тегло от 48 килограма. Талията й била измервана всеки ден. Това измерване определяло дали Сиси ще яде или не. При надвишаване на границата от 49.5 сантиметра, следвало гладуване.
Менюто й включвало разхлабителни, портокали, тънка филия хляб и чаша мляко от собствената й крава. Освен това императрицата не щадяла усилия в гимнастическия салон.
Всъщност много известни хора по онова време в различна степен са се изкушавали да пазят диети за по-стройни тела. Дори Ницше и Хенри Джеймс. Германският философ залагал на традиционни хранителни режими за ограничаване на калориите, докато американският автор разчитал на „флетчеризма” – система, според която всеки залък трябва да се сдъвква по няколкостотин пъти.
За Холивуд времената на доброволно гладуване започват през 20-те години на 20 век. Гайлорд Хаузър, диетолог и любовник на Грета Гарбо, акцентира върху влиянието на филмовия бизнес. „Повечето от най-скъпоплатените филмови звезди живеят в постоянен страх, че ще загубят своята привлекателност и впоследствие своята популярност... Те просто не могат да си позволят да станат дебели и непривлекателни”, казва Хаузър.
Още тогава никоя диета не е била прекалено скъпа или драстична за звездите. Както и за тези, които искали да бъдат като тях.
Същото можем да кажем и днес, когато отслабването е глобална индустрия за милиарди долари.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.