Учени от университета на Юта са установили, че жизнерадостните фотографии, публикувани в социалните мрежи, развалят настроението на потребителите и ги натъжават, съобщи ИТАР-ТАСС. До този неочакван извод са стигнали учени под ръководството на Никълъс Едж, след като са интервюирали около 1000 студенти.
Оказало се, че най-активните потребители на Facebook често са натъжени заради предположенията, че животът на приятелите им, чиито весели снимки са публикувани в мрежата, е по-наситен със събития и по-интересен от собствения им живот.
"Въобще не се замисляме, че хората всъщност се стараят да публикуват най-хубавите и красиви снимки, запечатали щастливи мигове в живота им - партита, дългоочакван отпуск, семейни празници, знакови събития, заявиха учените. Разбира се, фотографиите изобилстват с усмивки - искрени и не толкова искрени. Никой обаче не се замисля, че това е "концентрация на щастието в снимки". На потребителите им се струва, че животът на приятелите им е значително по-щастлив. Млади хора на възраст до 23 години трябваше да отговорят на един и същ въпрос - Дали смятат, че животът на приятелите им е по-весел. 95 на сто от анкетираните отговориха утвърдително."
Куриозно е също, че на подобно мнение били най-вече постоянните потребители на киберпространството. "Онези, които прекарват по-малко време в мрежата, не са склонни да сравняват живота си с този на други хора и да обсъждат чий живот е по-щастлив, отбелязват авторите на изследването. Най-добрият метод да повишиш настроението си не се състои в това да сърфираш в интернет, а да навестиш приятели и да направиш собствени красиви снимки."
(БТА)