Началото на годината ни подсеща виновно, че отново е време да помислим за добрата си форма. Пак започваме да забелязваме кльощавите колежки, които по цял ден хрупат ябълки, да чуваме впечатленията на шефката от новата фитнес зала и коментарите на приятелката, колко много кила е свалила от часовете по зумба. Загрижеността за собственото ни тяло, килограми и външен вид отново минават на първа линия.
Много от нас, обаче, правят кардинални грешки, когато решат да отслабват. За да ви помогнем да ги избегнете ви представяме 10-те най-разпространени заблуди, които правим докато спортуваме, според популярния фитнес инструктор Майк Виденбах.
1. Спортът ще „оневини“ лошите ни хранителни навици.
Абсолютно погрешно! Не можем да спортуваме и да ядем каквото си поискаме. 80% от добрата ни линия се дължи на храната, която поглъщаме. Виденбах твърди, че хората често надценяват количеството калории, които изгарят по време на една едночасова тренировка. Той съветва да седнем, да сметнем калориите, които сме изконсумирали, да пресметнем и онези, които сме изгорили във фитнеса и след тази лесна задачка да преосмислим колко храна ни се полага.
2. Да спортуваме за тонус? Да, ама не!
Ние жените често си мислим, че тренировката може да бъде и само средство за добър тонус. Според Виденбах, обаче, това е тотално погрешна нагласа. Според него идеята на спортуването е да горим излишните мазнини. И без спорта мускулите ни са си тонизирани и си работят успешно - иначе няма да бъдем в състояние да се движим. Те стават релефни, едва когато изгорим слоевете мазнини, които ги покриват. Така че, ако искаме да отслабнем, той съветва да приемем идеята сериозно, а не „просто за тонус“.
3. Упражненията за жени са различни от тези за мъже.
Забравете това, което пише в наръчниците за взаимоотношения! Става ли дума за фитнес - мъжете и жените са си от една планета. Двата пола имат сходна структура на тялото, различен е само хормоналният баланс. Това означава, че има разлика в силата на мускулите, но не и в начина, по който те трябва да бъдат тренирани. Мъжете често работят за корем, гърди и ръцете, а жените – за ханш и бедра. Тоест и двата пола пренебрегват упражненията за едната половина от тялото си, което е грешка.
4. Жените трябва да вдигат по-леки тежести от мъжете.
Страшно популярен мит. Дамите обикновено се притесняват, че вдигането на тежести ще направи мускулите им големи и грозни. А Виденбах твърди, че освен, ако не пием някакви добавки и анаболи няма как да увеличим кой знае колко мускулната си маса. Така или иначе, заради по-ниските нива на тестостерон в женското тяло, дамите не са в състояние да вдигат тежестите, които един мъж може да вдигне. Но и стандартните три-килограмови гири, с които най-често тренираме, не вършат особена работа, заради слабата съпротивата. Той препоръчва всяка дама да прави по 6-8 повторения с тежест, която поне малко я затруднява.
5. Стречингът преди тренировка е задължителен.
Оказва се, че не е. Разтягането преди тренировка е нещо, което много хора правят, просто защото някой им е казал, че така трябва. Стандартното схващане е, че стречингът загрява мускулите и предотвратява контузии. Според Виденбах обаче продължителното разтягане преди тренировка изтощава мускулите ни с 30%, а по-бързата умора увеличава риска от навяхвания. Неговият съвет е преди да започнем кардио тренировка да загреем с няколко минути ходене на пътеката.
6. Мога да намаля обиколката си само в една зона.
И това е мит според Виденбах. Без значение колко коремни преси правим, ако по нас имаме 20% мазнини никога няма да се хвалим с плочките по корема на човек, който има само 8% съдържание на мазнини в тялото си. Тоест, за да имаме релефни мускули строгата диета не ни мърда!
Останалите препоръки прочетете в Tialoto.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.