Пандите, белите носорози, планинските горили са сред животните, които много трудно успяват да се възпроизвеждат. Първи по некомпетентност в тази област обаче е новозеландският папагал какапо, съобщи в. "Дейли мейл".
Тумбестите тромави пернати са толкова незаинтересовани от продължаването на рода, че сега има само 124 представители на вида. Случаят с тях изглежда безнадежден. Освен че женските са безразлични към секса, мъжкият е толкова смотан, че не може да различи напета представителка на вида от застрашаващия го опосум или други хищници. Когато попадне в критична ситуация пък, забравя, че не може да лети и просто пада по глава.
За зла участ естественият подбор така е наредил нещата, че новозеландските папагали какапо да се размножават трудно. Те често доживяват 90 години и популацията трябва да е малка, защото се хранят само с плодовете на дърво, което цъфти веднъж на четири години.
Птиците са се справяли, докато чуждестранните кораби не са пренесли непознати дотогава хищници – плъхове, опосуми, белки, котки. Нашествениците веднага ги включили в менюто си. Само за няколко столетия новите хищници намалили значително популацията какапо. Преди 10 години броят им спаднал едва до 30.
Опитите да бъдат развъждани дават някакъв успех. Папагалите обаче са най-големите си врагове. Макар и да са с ярка зелена окраска, която им служи като маскировка сред околната пищна растителност, птиците сякаш нямат друго полезно умение. Те са
много приятелски настроени и любопитни. Когато се стреснат обаче, замръзват или се покатерват на най-близкото дърво. Стигнат ли до върха, могат да решат да полетят, въпреки че не умеят. Понякога резултатът е трагичен.
Повечето женски се сещат за секс само веднъж на две години. Затова мъжките са фрустрирани. Друг проблем е, че дамите са много малко на брой. Мъжките се борят за вниманието им, като пищят с пълна сила. В гъстата гора гласовете им сякаш идват отвсякъде. Това може да обърка и най-разгорещената женска.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.