Роботизираните животни ще направят човешкия живот по-лесен и безопасен. Отличителна черта на тези механични хайванчета е, че принципите на тяхната работа се основават на поведението на прототипите от дивата природа.
Американското списание Wired, което е специализирано в областта на компютърните технологии, състави списък на най-вълнуващите роботи-животни.
Гъсеница ще се вре навсякъде
Една от най-обещаващите разработки е червеят-робот. Направен е по образ и подобие на Caenorhabditis elegans - широко използван от биолозите и генетиците при експериментите.
Роботът представлява гъвкава гъсеница с кръгла глава и колела вместо крачета. Учените планират да го използват в спасителните операции.
Основното предимство на киборга е способността му да преодолява различни препятствия.
Механичната гъсеница все още не е състояние да се придвижва по купчини от отломки. Сензорите й пък не са толкова функционални, както биха желали авторите на проекта.
"Тя сканира околните обекти според положението на тялото си. Това е страхотно, но все още не е полезна в практиката“, коментира инж. Джордан Бойл.
Паяк за екокатастрофи
Друг потенциален шедьовър на американските учени е електронният паяк. Снежнобелият робот ще бъде използван при изтичането на химикали на места, недостъпни за човека.
„Спайдър“, чиято походка напълно имитира придвижването на първообраза в природата, няма да бъде опасен и за хората и заразен с химикали.
В хидравлични „стави“ на осемте крака на паяка има инсталирани сензори, които различават отделните вещества.
Роботът все още не е в продажба, но при спешна нужда може да бъде взет под наем срещу 380 долара на ден.
Медуза перпето мобиле
Електронна медуза пък е изобретение за наблюдаване и проучване на подводния живот. В този екземпляр всичко е нестандартно.
Медузата може да „диша“ и под водата. Тя функционира с помощта на водорода и кислорода, които влизат в контакт с машинката и освобождават топлинна енергия.
Практически това е вид перпето мобиле, което дори не замърсява околната среда - работи с чиста водна пара.
Гущерът за помощ в Космоса
Учените наричат този проект "пресечната точка на биологията и механиката." С помощта на вендузи той се придвижва вертикално като жив гущер. Геконът обаче не се нуждае от кислород и може да работи във вакуум.
Гущерът ще бъде ползван за проучването на недостъпни място. Ще може дори да пътува залепнал за корпуса космически кораб.
Рибата-спасител
Учените ползват примерите на природата не само, за да направят по-функционални роботите, но и да помогнат на самите първообрази.
Механичната риба е изобретена с цел да бъде лидер и да изведе от безопасно място огромните пасажи в случай на разливане на нефт и екологични катастрофи.
Гризачи за медицината
Роботите-гризачи са измислени за полза на медицината. С пухкавата си бяла козина и гъвкава опашка, те примамват отровните змии. При захапването събират необходимите вещества за фармацевтиката, при това напълно безопасно за човека.
Куче за алпинистите
Кучето-робот може да пробяга близо 50 км без презареждане, при това с товар до 100 кг. Шаро ще бъде използван при транспортирането на хора в критични ситуации – например ранени алпинист (може би порода санбернар, с бачонка ром) или при военни действия.
Гепард за спешни пратки
Гепардът ще бъде ползван за спешни съобщения и експресни пратки. Ще е от полза най-вече, когато другите варианти са изчерпани.
Тази електронна „котка“ развива максимална скорост от 18 км/час.
Бяга и на зиг заг. Това го прави по-малко уязвим при бойни действия в града или при под обстрел от снайперист.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в
Google News Showcase.