IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

30 минути следобедна дрямка и свежарка! Доказано

Отпочиналият човек се чувства зареден и работоспособен

Най-подходящата атмосфера за следобедна дрямка е в затъмнена стая с удобно канапе, но ... Снимка: архив, Reuters

Най-подходящата атмосфера за следобедна дрямка е в затъмнена стая с удобно канапе, но ... Снимка: архив, Reuters

Кратката дрямка след обедното похапване ободрява и осигурява енергия за втората половина от деня, предаде ДПА, позовавайки се на германски специалисти.

Това могат да потвърдят обитателите на топлите страни, за които следобедният сън е свещен от векове.

Подремването в средата на деня е кратък момент на отдих с терапевтичен и полезен за здравето ефект в натовареното всекидневие.

"Важно е тялото и душата да се отпуснат чрез изключването на всички системи и да се противодейства на стресовите фактори", обясняват специалисти от болницата в Михелсберг, Германия.

Сънят облекчава стресираната нервна система. "Това означава, че сърцето бие по-бавно, дишането също се забавя, кръвното налягане и телесната температура се понижават", казва Михаел Щимпер от Кьолнския университет.

Намаляването на стреса е най-явният ефект от следобедната дрямка. Отпочиналият човек се чувства зареден и продуктивен, времето му за реакция и концентрацията му се подобряват.

Подремването в средата на деня е от полза и за здравето като цяло. Изследване от 2007 г. показва, че за хората, които редовно спят следобед,  рискът от сърдечносъдови заболявания е по-нисък.

Най-подходящата атмосфера за следобедна почивка е в затъмнена стая с удобно канапе. Мобилните телефони трябва да се изключат, обажданията да се пренасочат към колега, а на вратата е добре да се постави табела с надпис "Моля, не безпокойте".

Събуждането в подходящото време е от не по-малко значение от следобедната почивка. Идеалното време за сън според експертите е между 15 и 30 минути. Ако дрямката продължи по-дълго, има вероятност човек да заспи дълбоко и да разстрои дневния си ритъм. След продължителна дрямка в средата на деня организмът се активира трудно, човек става апатичен и е възможно да има проблеми със заспиването вечерта, пише БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Миш-маш
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата