IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Корабостроител на 80 г. си подарява маратон за РД

Тодор Керчев ще плува 21 километра по Дунава

Тодор Керчев се научил да плува на пристанището в Русе. Снимка: Първи български плувен сайт.

Тодор Керчев се научил да плува на пристанището в Русе. Снимка: Първи български плувен сайт.

Русенски корабостроител ще си подари плуван маратон от 21 км по Дунава по случая 80-ия си рожден ден.

Тодор Керчев–Паная ще се хвърли във водите на реката в 10 часа на 28 юли - в местността „Стълпище” и ще финишира на Конския плаж в града след 17 ч.

През последните 20 години ентусиастът е спечелил 42 титли от ветерански състезания, информира Първи български плувен сайт.

Звездният миг на родения на 25 юли 1932 г.  Керчев е участието му на световното първенство по плувен маратон на Охридското езеро през 1966 г. Окичва се с бронз.

Получава купа и часовник „Ролекс” от шейха на Кувейт Абдуллах III Ал-Салим Ал-Сабах, който по това време е спонсор на световната федерация по плувен маратон.

Керчев е сред възродителите на „синия“ спорт в Русе след Втората Световна война. От малък тренира сам и затова е известен сред близките си като „плувецът без треньор”.

Още в края на 40-те години на миналия век в свободното си време младият тогава монтажник плува в река Дунав.

Води подготовка и в 6-метровия басейн на работническата баня. Заедно със съотборниците си върти ръцете на място, вързан с въже за краката, тъй като коритото е твърде малко.

"Първото градско първенство на Русе по плуване се проведе през 1950 г. и още при дебютното ми състезание спечелих на 100 м св. стил. Надпреварата бе между два понтона в лимана (пристанището на корабостроителницата на река Дунав)", разкрива неостаряващият шампион.

По това време вече работи в Корабната, където е преминал и целият му трудов стаж от общо 44 години – до пенсионирането му през 1992 г.

През 1951 г. Паная става първи на 1500 м на първенството на ЦС на Профсъюзите в София. Оттогава му остава прозвището (Панай) – дават му го столичани заради особения, не толкова добър стил на плуване, с който обаче той ги побеждава.

През 1954 г. е трети на републиканското първенство на 1500 м. Обикновено в състезанията печели бронзовите медали и става известен като „вечният трети”.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Миш-маш
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата