Биоинженерно водно създание, направено от сърдечни клетки на плъх и силикон, оживя чрез електрически ток и заплува като медуза.
Заслугата е на биолози от Харвардския университет и Калифорнийския технологичен институт, чието уникално откритие беше афиширано на страниците на „Нейчър Биотехнолъджи“ и е цитирано от Businessweek.
То е нагледен пример как учените могат да създадат форми на живот чрез имитиране на структурата и функцията на прости същества.
Креатурата, която има осем плавника и получи име „Медузоид“, е създадено като модел, който трябва да замени жизненоважен орган, без да се нуждае от външен източник на електрическа енергия.
„Аналогията с Франкенщайн идва от само себе си. Нашата цел е по-благородна - ще го ползваме за подобряване живота на хората", заяви Джон Дабири - автор на изследването и професор в Калифорнийския технологичен институт.
Активният орган ще абсорбира хранителните вещества от кръвния поток на пациента и ще действа на принципа на пейсмейкър.
Идеята всъщност е заслуга на Кевин Кит Паркър - професор по биоинженерство и приложна физика в Харвард и един от авторите на проучването. Родила се при визита на новия аквариум в Бостън.
„Започнах да търся примери сред морските организми. Тогава видях една медуза в новия аквариум Ню Ингланд и веднага намерих прилика, която може да помогне за направата на изкуствена помпа“, заяви Паркър.