В търсене на нови енергийни източници човечеството е на път да разреши проблемите си в тази насока, прибягвайки до ресурсите на Луната.
Запасите от неотлъчния спътник на нашата планета от нерадиоактивния изотоп на хелия - хелий-3 (мощно гориво за ядрен синтез) ще ни подсигури гориво за 5000 години напред.
Надеждата вдъхна руският учен Владислав Шевченко, информира РИА Новости, цитирана от БТА.
Докторът на физико-математическите науки, завеждащ отдела "Изследвания на Луната и планетите" към Държавния институт по астрономия "Ломоносов", е категоричен, че запасите от енергоносители на Земята ще се изчерпят през следващите столетия.
В същото време специалисти от САЩ са изчислили, че ресурсите от хелий-3 на Луната могат да ни гарантират енергоресурс най-малко за 5000 г.
„Да , стойността на 1 тон хелий-3 ще е около 1 милиард долара, ако бъде създадена нужната инфраструктура за добива му и доставката му от Луната. 25 тона обаче ще струват само 25 милиарда долара", заяви Шевченко.
Това количество щяло да стигне за осигуряването на енергия за една година. Сега само САЩ изразходват за енергоносители около 40 млрд. долара.
Според Шевченко през следващите години партньорите в Международната космическа станция (МКС) трябва постепенно да преминат от нейната експлоатация към създаване на Международна лунна станция (МЛС).
Запасите на „горивото на бъдещето“ по повърхността на Луната по минимални оценки възлизат на около 500 хиляди тона.
При термоядрен синтез на 1 тон хелий-3 с 0,67 тона дейтерий се освобождава енергия, еквивалентна на изгарянето на около 15 милиона тона нефт.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.