В продължение на хилядолетия човекът се страхува от акулата, самостресира се с цели филмови поредици като "Челюсти", а се оказа, че неговите зъби са по-твърди от тези на най-свирепия морски хищник.
Любопитната констатация направиха учените от Университета в немския град Дуйзбург. Информацията пък беше афиширана от специализираното издание Journal of Structural Biology и цитирана от руската агенция РИА Новости.
Получените резултати щели да помогнат в стоматологията - за изграждането на по-яки протези.
Шефът на екипа Матиас Епел и колегите му в Университета Дуйзбург са изследвали предимно как влияят неорганичните вещества върху свойствата на биологични тъкани - зъби, кости и черупки.
Учените са ползвали в експериментите си захапката на тигровата акула и акула-мако. Те са ползвали сканиращ електронен микроскоп, рентгеново структурен анализ, за да определят размерите и другите параметри на кристала фторапатит.
Въпреки че акулата мако къса месото на жертвите си, а тигровата го отрязва, химичният и кристалният състав на зъбите им е почти идентичен, установили учените.
Във вътрешността им се намира еластичен дентин, а външността им е високоминерализирана. Минералът флуорапатит е много твърд.Човешкият емайл се състои от по-мек минерал - хидроксилапатит.
На една акула може да й пораснат 10 000 зъба през целия й живота. При повечето видове те са в конфигурации от три реда.
В оценката учените не са включили силата на захапките на човека и на властелина на океана.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.