Формата на чашата влияе върху количеството консумирана бира от любителите на кехлибарената течност, установи британско проучване, цитирано от научния сайт Phys.org
Екип изследователи от университета в Бристол са направили експеримент с група от 160 студенти доброволци.
Половината от тях били от мъжки, а другата половина от женски пол. В рамките на експеримента на участниците била предлагана бира в прави чаши и в халби с тясно дъно и широк отвор.
Докато пиели питието си на доброволците им бил прожектиран филм за животни без драматични моменти.
Участниците в експеримента, които пиели бирата в прави чаши, ги изпразвали от съдържанието им средно за 11 минути, независимо от пола.
А тези, на които пивото било сервирано във "вталени" в дъното чаши, ги изпивали много по бързо - за 7 минути. Количеството предлагана кехлибарена течност и в двата случая било едно и също.
Според учените причината се крие във факта, че по-голямото количество от бирата се събира в горната част на подобна чаша. И когато студентът я преполови, той си мисли, че е изпил половин халба, а всъщност е погълнал около три четвърти от нейното съдържание.
При същия експеримент на участниците била предлагана и бира, като чашите им били напълвани до половината.
Независимо от формата на халбата, съдържанието било изпивано за едно и също време - приблизително за пет минути.
Това идва да покаже, че разширеният отвор в горната част на чашата е най-коварен и именно той води до прекалено бърза консумация.