IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Увеличаване на парниковите газове имало още при Римската империя

Нивото на метана се е покачило преди около 2000 години

Увеличаване на парниковите газове е имало още по време на династията Хан в Китай. Снимка: архив, Reuters

Увеличаване на парниковите газове е имало още по време на династията Хан в Китай. Снимка: архив, Reuters

200-годишен период, обхващащ разцвета на Римската империя и на династията Хан в Китай, е свързан с голямо увеличаване на парниковите газове, сочат резултатите от изследване, цитирани от Ройтерс. Те оборват вижданията на ООН, че дължащите на човешка дейност климатични промени са започнали около 1800 г.

Данни за атмосферата, съхранени в ледове в Гренландия, сочат, че нивото на метана се е покачило преди около 2000 години и е останало непроменено близо два века.

Метанът вероятно е изхвърлен в атмосферата по време на обезлесяване, свързано със създаване на ферми, и в резултат на използването на дървени въглища като гориво, например при топене на метали, за да се създадат оръжия, заяви ръководителката на изследването Селия Сапарт от университета в Утрехт, Холандия.

Големи емисии парникови газове е имало още през епохата на Римската империя и династията Хан.

Нивото на обезлесяване е спаднало около 200 г. сл. Христа и съответства на драстично намаляване на населението в Китай и Европа след падането на династията Хан и упадъка на Римската империя.

Дължащите се на човешка дейност емисии парникови газове преди 2000 години, когато се смята, че населението на планетата е било 300 милиона души, са забележими, но малки в сравнение със сегашните им нива, за които са допринесли 7 милиарда души.

Сапарт е на мнение, че емисиите метан до 1800 г. са около 10 процента от общото им количество през последните 2000 години и 90 процента от количеството им от индустриалната революция.

Емисиите метан могат да бъдат генерирани от човешка дейност, свързана с ползване на фосилни горива, с оризища, добитък и заровени в земята отпадъци, докато естествените източници за появата на подобни емисии са мочурища, горски пожари и кални вулкани.

"Прединдустриалната епоха е била повлияна от човешката дейност, поясни Сапарт. Когато правим климатични прогнози, трябва да помислим какво се дължи на човешката дейност."

Учени от Холандия, Швейцария, Дания, САЩ и Франция отбелязват, че второто увеличаване на емисиите метан през Средновековието съвпада с период на затопляне между 800 г. и 1200 г., когато европейската икономика изплувала от мрака. Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър", съобщава БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Миш-маш
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата