Тригодишно момченце рисува на iPada-а, първокласник си „цъка“ по iPhone-а, по-големите деца пък се хвалят кой какво приложение е свалил на новия си смартфон.
Позната ли ви е подобна гледка?
В днешно време децата имат открит достъп до най-новата техника. Но дали това е безопасно?
Експерти дискутират от каква възраст малчуганите могат да ползват най-новите технологии, без да им навредят. А американси психолози вече предупреждават за така наречения iPhone-синдром.
Повод за дискусията е опасна тенденция, която се забелязва от 2011 година насам. В САЩ вече е практика да се дават iPad-ове на петгодишните деца в детските градини. Вместо да си вземат задължителната следобедна дрямка, децата всекидневно играят на устройствата. Така те научавали нови неща и развивали мисловна дейност, смятат ръководителите на детските заведения.
Експерти и психолози обаче разпалено дискутират този нов метод на обучение. Основният въпрос е: Колко интензивен трябва да е достъпът на децата до новите технологии и от каква възраст е безопасно това?
Едните казват, че достъпът до технологии в ранна възраст застрашава нормалното развитие на детето. Други пък са на мнение, че таблетите и останалите нови устройства стимулират бързото запомняне и учене.
Американският психолог и автор на десетки наръчници за родители Джим Тейлър предупреждава за заплахата от така наречния iPhone-синдром.
Според него той се появява, когато родителите сами пробутват смартфони на децата си в метрото, за да бъдат тихи. „Децата са умни и се учат: Когато мрънкам, ми дават разни джаджи, за да се забавлявам“, обяснява Тейлър. „Това е грешка на родителите, защото не стимулират собствените си деца да се забавляват сами, като измислят собствени идеи.“
Но и прекомерното внимание към детето е проблематично. „Някои родители съвсем съзнателно учат децата си от рано да боравят с всички технологии от страх, че тяхното дете ще е изостанало в сравнение с останалите. Тъжно е, че днес има много деца, които не могат да си връзват връзките на обувките, но пък уверено се справят със смартфоните", казва психологът.
Какви са последствията за децата?
Германският детски лекар Кристиан Фрике установява драстични последствия за децата от достъпа до нови технологии.
„Безпокойство, слаба концентрация и проблеми със съня: това са класически симптоми, които се появяват след прекомерно прекарано време със смартфон или компютър“, казва лекарят. Опасността от пристратеност към технологиите също не е изключена.
Според многобройни изследвания, проведени в Германия, децата до двегодиша въраст не трябва да стоят близо до екрана на телевизора, децата от 2 до 7-годишна възраст могат да прекарат до половин час пред компютъра или смартфона. От 10-годишна възраст нататък им е позволено до 1 час, а тийнейджърите могат да прекарват около 75 минути дневно с любимото устройство.
Ролята на родителите
Експертите са единодушни, че ролята на родителите в консумацията на технологии е изключително важна. „Те имат задължението да покажат на децата си, че има и други занимания освен игрите на iPad-а. Игри навън, рисуване, плуване, скачане на въже“, казва още психологът Кристиан Фрике. Затова е важно възрастните също да не прекаляват с гледане на телевизия или ровене в интернет, защото децата бързо и лесно възприемат примера.
Съветът на психолозите е родителите да не поставят забрани на децата си, а да създадат примерен график за ползването на компютър, iPad, смартфон или телевизор. „И по-важно е не колко дълго гледат дадено предаване или разучават дадена игра, а колко смислено е това занимание“, напомня психологът.
Най-важното според педагози и детски лекари е родителите винаги да държат под око какво гледат децата им, какви компютърни игри играят или пък какво точно ровят из интернет. По този начин сцени с насилие и кадри, неподходящи за деца, ще бъдат спестени на малките.