IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Заменям голямата заплата за по-спокойна работа

Мениджъри биха получавали 30% по-малко за сметка на спокойствие

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Служители на ръководни длъжности биха се съгласили на 30 процента по-ниска заплата, ако в замяна на това получат по-добри условия на работа. Това е резултатът от наскоро проведено проучване на Лондонското бизнес училище по икономика, Великобиратния.

Оказва се, че за повечето хора на мениджърски позиции мечтаната работа не е свързана с доброто възнаграждение, а по-скоро с тихата и спокойна атмосфера.

В проучването си експертите са провели анкети с над 1100 служители на мениджърски позиции от цял свят.

Друг любопитен факт от изследването показва, че хората на лидерски позиции предпочитат по-ниската заплата, но за сметка на това лесно изчислима. Бонуси, които се изплащат със задна дата, не са особено привлекателни за голяма част от запитаните в прочуването, тъй като бонус, който закъснява твърде дълго, радва само наполовина.

Досега резултатите от повечето изследвания за удовлетвореност от възнаграждението показват, че бонусите към твърдата заплата стимулират мотивацията на служителя и това води до напредък и развитие на цялата фирма. Това твърдение обаче не е подкрепено от актуалното изследване на Лондонското бизнес училище. „Много от мениджърите въобще не действат като истински предприемачи, каквито трябва да бъдат“, казва Конрад Дайтърс, ръководител на изследването.

Според него много от служителите на ръководни позиции не обичат да рискуват, щом се отнася до нов бизнес план или нов проект, за да не загубят евентуални бонуси.

„Оказва се, че тези, които са на ръководни позиции, се страхуват да ръководят“, казва още Дайтърс, цитиран от немския всекидневник FAZ.

Две трети от запитаните в проучването предпочитат такава система на възнаграждение, която да не зависи от външни и вътрешни фактори, нито от реализираните (и най-вече от нереализираните цели) на компанията.  Половината от мендижърите, участвали в запитването, открито предпочитат по-ниска заплата, но пък затова по-сигурна, пред възможността да получават големи бонуси, но с повече рискови дейности.

От голямо значение за индивидуалната удовлетвореност със заплатата е и позицията на служителя в „пирамидата“ на финансовото възнаграждение: За всеки втори мениджър е важно да печели повече от колегата си на сходна позиция.

Само за 35 процента от интервюираните служители предпочитат възможно най-висока заплата независимо от напрежението в работа. Това твърдение обаче важи най-вече за служители на ръководни постове в Европа. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Миш-маш
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата