Учени установиха, че оригиналният килограм - стандартът, по който се измерва всичко, е станал малко по-тежък от създаването му през 19 век, съобщи в. "Дейли мейл".
В резултат всичко е станало по-леко, макар и с части от грама.
Оригиналният еталон на килограма, известен като международен прототип, е създаден през 1875 г. и се пази в Международното бюро по мерките и теглилките в Париж. Други 40 официални реплики се съхраняват в цял свят. Във Великобритания такава има в националната лаборатория по физика.
Тези оригинални килограми са стандартът, спрямо който се правят всички останали измервания за маса. По повърхността им обаче са се натрупали макар и малки количества замърсители и те са станали по-тежки.
"Ефектът наистина е миниатюрен, но строго погледнато всички сме малко по-леки, отколкото в края на 19 век - каза проф. Питър Къмпсън от университета на Нюкасъл. Килограмът в Париж е оригиналът, по който се определя всяко тегло. Както и да се променя, теглото му пак ще е килограм. Затова, ако става по-тежък, всичко останало ще стане по-леко, включително и ние самите".
Промяната е много малка - по-малко от 100 микрограма.
С уред, подобен на ядреномагнитен скенер, екипът на проф. Къмпсън установи, че към повърхността на еталона са полепнали замърсители от автомобилите, дори от дърветата. По него има и миниатюрни количества живак от развалени инструменти, държани за измерване на температурата.
Британският екип е разработил метод с ултравиолетова светлина и озон, с който замърсителите могат да бъдат премахнати, пише БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.