Ако си мислите, че в момента, където се намирате, е студено, едно посещение в руското село Оймякон определено ще промени мнението ви.
Със средна температура от -50 градуса по Целзий, не е учудващо, че селото се счита за най-студеното населено място в света.
Познато като „полюсът на студа“, възможно най-ниската температура в Оймякон досега е била -71,2 градуса, пише вестник "Дейли мейл".
Тази температурна стойност е възможно най-ниската измерена в населено място на Земята и най-ниската регистрирана в Северното полукълбо.
Селото, в което живеят около 500 души, е било спирка за еленовъди през 1920 и 1930 година, които напоявали стадата си от минералния извор, който се намира наблизо.
Но Оймякон станал трайно заселено място, след като съветското правителство изпратило номадското население да живее там, убедено, че номадите са трудни за контрол.
По ирония на съдбата Оймякон означава „незамръзваща вода“ заради близкия горещ минерален извор.
Повечето домове в селото се отопляват на въглища и дърва и се радват само на дребни съвременни технологии.
Там не расте нищо. Затова хората се хранят с месо от елени и коне. В селото има един-единствен магазин, който предлага само най-необходимото. Хората работят като животновъди на елени, ловци и риболовци.
Според лекарите местните не страдат от недохранване, защото млякото от животните съдържа много микроелементи.
Не е изненада, че хората са калени от студеното време и за разлика от други страни – където само една лека вихрушка от сняг може да се счита за бедствено положение, единственото училище в Оймякон затваря врати само когато температурите паднат под -52 градуса.
Селото се намира на около 750 метра надморска височина, продължителността на деня варира между 3 часа през декември и 21 часа през лятото. В селото има само няколко на брой съвременни удобства. Повечето от домовете все още разполагат с тоалетни, които са извън сградата. Хората се отопляват на въглища и дърва.
Оймякон се намира на два дни път с кола от Якутск – столицата на Република Якутия, където пък са регистрирани най-ниските температури, които могат да бъдат измерени в град в света.
Ежедневните проблеми, с които се сблъскват хората от селцето, са например замръзване на мастилото в химикалката, замръзване на очилата и лицето, батериите се изхабяват по-бързо.
Местните оставят колите си с включен двигател цял ден от страх, че след това няма да успеят да я запалят.
Дори и да имаше покритие за мобилни телефони, те едва ли биха работили в такива атмосферни условия.
Друг проблем, причинен от ниските температури, е погребването на починали хора, което може да отнеме до три дни.
Първо почвата трябва да бъде размразена достатъчно, за да бъде разкопана. Затова местните жители палят огън, който да гори няколко часа.
След това се копае в дълбочина, колкото е възможно – в повечето случаи няколко сантиметра. И това се повтаря няколко дни подред, докато се изкопае достатъчно дълбока дупка за ковчега.
Много туристически компании предлагат на своите туристи възможността да посетят селото и да се запознаят с примитивния начин на живот при смразяващите температури от -50 градуса.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.