Осемдесет години след поемането на властта от Хитлер роман, който представя едно въображаемо връщане на Фюрера в Берлин в днешни времена, се превърна в бестселър.
Въпреки това комедийният роман не се понрави на всеки, пише „The Rawstory”.
Вместо да се самоубие в бункера си на 30 април 1945 година, в книгата „Той е отново тук“ („Er ist wieder da”), Хитлер се събужда през 2011 година, без дори да има идея какво се е случило през последните 65 години.
Той се разхожда из Берлин, замаян от факта, че Германия е управлявана от жена и е дом на милиони турци.
В една от сцените в романа лидерът на нацистите моли група младежи за упътване, като ги нарича „Роналдо Хитлерюгенд“.
Фюреърт просто прочел надписа на футболните им тениски, където стои името на футболната звезда Роналдо, мислейки, че фланелките са тип военна униформа.
„Кой е този тип?“, се питат момчетата помежду си.
Такъв е тонът в почти целия роман от 400 страници, написан от 45-годишния журналист Тимур Фермес.
В романа Хитлер започва дори телевизионна кариера - той става звездата в развлекателно турско шоу.
„Златен си, мили мой! Това е просто началото, повярвай ми!“, казва му продуцентът на шоуто.
Вестник „Билд“ - изданието с най-голям тираж в Европа, обаче критикува романа: „Той уби милиони души. А днес милиони се забавляват с него“.
В новия роман Хитлер открива и дънките, опитва се да си направи електронна поща – пробва се с „Hitler89”, но потребителското име вече е заето. А след това се озадачава от интересните предавания за готвене.
За някои - проява на лош вкус, за други – добра политическа сатира, „Той е отново тук“ се продава добре в книжарниците.
С тираж от 360 хиляди екзпемпляра, книгата влезе в списъка на бестселърите в Германия, а скоро ще излезе на английски език и на още дузина други езици.
Авторът споделя, че просто искал да представи Хитлер в по-различна светлина.
„Мисля, че би било интересно да го покажа в тази светлина – как би действал и как би се справил в настоящето. Така може би и ще се омекоти негативното отношение на тези, които виждат в него чудовище“, казва авторът.
Историята, написана в първо лице, е осеяна с монолози като тези в „Моята борба“ - книгата, която Хитлер написа през 1924 г. и която Германия планира да препечата до две години – първото преиздаване от 1945 година насам.
Черно-бялата корица на книгата показва разделенета на път коса на Хитлер, а заглавието е поставено на мястото на мустаците му. Дори цената на книгата - 19.33 евро, е свързана с Хитлер – това е годината, в която той става канцлер.
„Книгата е най-новата издънка в комерсиализирането на Хитлер с цел да се правят пари“, пише германското седмично списание „Stern”.
Това е нещо, което преди 10 години е било немислимо. А сега Хитлер е главна фигура в много комедийни предавания.
Даниел Ерл – журналист и експерт по историята на Хитлер, нарича този феномен „банализиране на злото“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.