Гамбия официално съкрати работната седмица с един ден – петък ще бъде почивен. Но дали това е перфектният модел на работна седмица?
В малката африканска страна държавните служители вече ще работят от 8 до 18 часа, от понеделник до четвъртък. Те пак ще работят 40 часа седмично, но пък ще разполагат с цял свободен петък, пише BBC.
Президентът Джаме е поискал този почивен ден с идеята „гражданите на Гамбия да посветят време за молитви, социални дейности и земеделие.“
През 19 век пък хората са се радвали дори ако могат да почиват само в неделя.
Постигането на 40-часова работна седмица със събота и неделя почивни дни е основен ориентир за работническото движение оттогава насам.
Но някои се опитват да променят този ориентир.
През 2008 г. около 17 хиляди държавни служители в американския щат Юта започват да работят по 10 часа 4 дни в седмицата с цел да намалят разходите. Но експериментът не продължава дълго – през 2011 година се връща старата схема от пет работни дни в седмицата.
Работната седмица от 4 дни е популярна и в Холандия, където един на трима души изработват 40 часа в рамките на 4 дни.
И въпреки че доста компании в различните страни предлагат подобен тип работно време, моделът 40 часа в пет работни дни все още остава запазена марка за Запада.
Но каква е идеалната работна седмица и може ли седмицата със само 4 работни дни да бъде по-разпространена?
Стивън Шатък е медиен мениджър във фирма в САЩ, където всеки работи от 8 до 18 часа, от понеделник до четвъртък. И той мисли, че този вид работна седмица е по-добрият.
„Всичко става толкова бързо в индустрията, смятаме, че петъците трябва просто да презаредим. Наричаме ги дни за изследване. Петъците дават възможността за собствено време, в което можеш да се образоваш, да научаваш нови неща, а и да прекараш време със семейството“, казва той.
Според него по този начин времето в офиса е по-продуктивно.
„В понеделник сутринта хората не са толкова депресирани, те веднага започват да работят здраво. Имаме кратки срокове и се опитваме да изстискаме колкото се може повече от 4-те работни дни“, разказва Стивън Шатък.
Не толкова гладко обаче потръгнали нещата в щата Юта, казва Уинстън Иноей, служител в щатския отдел по управление на човешки ресурси.
„Много служители харесаха този модел, но други имаха проблеми с грижите за децата и гражданите повдигнаха въпроса за наличността на услуги в петък. Също и прогнозираните спестявания бяха далеч по-големи от реалните“, разказва Уинстън.
Според Ана Куут, председател на New Economics Fondation, намаляването на работната седмица има своите екологични и социални предимства.
„Ако работим по-малко, ще има повече работа и за другите, ще намалим безработицата. Трябва да се научим да живеем по-спокойно. А сега купуваме готови храни, просто защото нямаме време да готвим. Трябва да бъдем по-активни граждани, по-грижовни хора и по-добри родители“, смята тя.
„Глупаво и старомодно е хората да идват в 8 сутринта и да си тръгват в 19 часа вечерта, при положение че има толкова нови технологии, които позволяват работа от вкъщи. Отиването до офиса сякаш е заложено в ДНК-то на всеки. Но дългите часове там са лоши за здравето и причиняват стрес“, казва професорът по психология и здраве Кари Купър.
Но според него и късата работна седмица не е правилният отговор на идеалното работно време.
„Става въпрос за гъвкавост, за гъвкаво време, гъвкаво място. Това искат хората“, казва той.
През 2011 година проучване показва, че 96 процента от анкетираните предлагат една форма на гъвкаво работно време, докато 70% предлагат три или четири такива форми.
Според председателя на Федерацията на малъки бизнес Джон Уолкър обаче идеята за работна седмица от четири дни въобще не е практична за бизнес, при който служителите трябва да са достъпни по всяко време от седмицата.
„Изправени пред необходимостта да възстановим икономиката, определянето на задължителни работни дни и часове в 4 дни е просто нереалистично за по-голямата част от работодателите“, аргументира се той.
А вие какво мислите?
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.