Остават броени часове до Китайската Нова година – един от най-големите празници в китайския календар, когато цялата страна за няколко дни се съредоточава върху храната, фойерверките и семейството, пише BBC.
Много се забавляват на празника, но милиони неженени хора едва го издържат.
На партерния етаж на голяма сграда с офиси в централен Пекин витае облак от мрачно настроение по време на обяд. Група млади жени обядват и изглеждат крайно депресирани, когато стане въпрос за предстоящата почивка по време на Китайската Нова година.
„Стара съм, почти на 30. И все още съм необвързана“, обяснява Дин На, родом от Североизточен Китай.
„Под голямо напрежение съм. Сестрите ми и всичките ми роднини ме питат защо не съм омъжена. Когато звъннат, се страхувам да вдигна телефона“, жалва се тя.
20 и няколко годишните в Китай - особено жените, се сблъскват със социалния натиск да си намерят съпруг, преди да навършат 30.
"Натискът върху младите става още по-голям, когато наближи Китайската Нова година. Китайците обичат да се събират заедно за вечеря. В навечерието на празника всички седят по двойки – твоят брат със снаха ти, сестра ти със зет ти и така нататък. Ако си сам, можеш да си представиш напрежението“, казва Джоу Сяопън, консултантка в една от най-големите агенции за запознанства в Китай.
Целувка за 8 долара
За щастие на някои, най-популярният пазар в Китай, Таобао, предлага временно решение: наемане на фалшиви гаджета.
За по малко от 50 долара на ден дузина реклами обещават да ви осигурят мъжка компания за празниците, преструвайки се за половинката ви.
Някои обяви публикуват дори цял списък с възможности – 5 долара на час за вечеря с момичето и 8 долара за целувка по бузата. Ако фалшивият приятел остане да пренощува при семейството на клиентката за Нова година, това значи 80 долара отгоре, ако спи в легло, и 95 долара, ако му се наложи да спи на дивана. Секс не се предлага в списъка.
Ли Лъ е продавач на селксостопански продукти и за първа година е решил „да се дава под наем като фалшиво гадже“. Казва, че го прави не толкова за парите, колкото поради много по-важни причини.
„А защо не и да открия някого, с когото имаме общи интереси и заедно се чувстваме щастливи? Може и да се оженя за някоя от клиентките“, споделя той.
Щура идея? Но дори и в Китай съществува възможността фалшивият приятел да се превърне в истински.
И все пак най-големият натиск си остава върху китайските жени. Въпреки че и това би могло да се промени.
"Когато хората родени през 80-те и 90-те години на миналия век станат родители, те едва ли ще искат да прилагат същия натиск върху своите деца“, прогнозира Джоу Сяопън.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.