24-годишната София е умна, хубава, има надежди и мечтae да отиде в университет. И за 5 долара тя ще бъде твоя приятелка.
„Наистина не е голяма работа. Лесно е да го направиш – просто маркираш, че си обвързана“, казва тя.
София е една от многото жени – и малкото мъже – които са пренасочили индустрията на компаньонките в света на социалните мрежи. Сега, вместо да наемеш някого, за да държи ръката ти и да отидете заедно на парти или вечеря – вече всичко се свежда до това да изглеждаш добре онлайн.
„Най-вече мъжете се опитват да накарат някого да ревнува. Или да направят профила си да изглежда така, че са заобиколени от момичета“, разказва София.
За парите вие получавате една седмица статус „обвързан със София“, както и няколко коментара и „лайкове“.
Но това дали наистина заблуждава някого? Едва ли роднините и семейството биха се вързали.
Затова реших да опитам, започва разказа си журналистът на BBC Дейв Лий. В продължение на седмица живях в лъжа – обърквайки приятели, семейство и колеги. Наех си София да ми бъде приятелка във Facebook.
Отне ми доста време, докато я открия. Търсих в сайтове, в един от които дори имаше много кандидатки, от които да си избера.
Оказа се, че има много сайтове, които предлагат „гаджета под наем“ - включително и американският Fiverr – пълен със списъци с неща, които наемните гаджета биха направили за 5 долара. Например „Ще направя видео послание в стил "Робърт де Ниро“ или „Ще направя ръчно изработена поздравителна картичка за любимия човек.“
Търсенето на „фалшива приятелка“ стига до цял куп жени (или мъже, които се преструват, че са жени), които предлагат услугите си като човек, който да накара останалите да вярват, че клиентът наистина има най-перфектната връзка. В сайтовете могат да се понамерят и мъже, които предлагат тази услуга, но определено жените са мнозинство.
Аз си наех София заради местоположението й – пишешем, че е от Великобритания, а и заради добре написаната й страница. В рамките на един ден уговорихме нещата и след това дойде заветното „обвързан със“.
„Ура!“, коментира веднага София заедно с едно сърчице за по-емоционален ефект. И не след дълго дойде и първият коментар: „София? Гадже?“
В един момент обаче „лайковете“ и коментарите започнаха да ме притесняват. Нямах никаква измислена история, нямах и способността да говоря убедително, когато ме питаха за нея.
В рамките на няколко дни реших да кажа на София, че всъщност съм журналист.
„Това е доста смешно наистина! Цялото нещо около София е просто маркетинг. Нищо във Facebook профила не е действително“, каза тя и продължи: „Дали се забавлявам? Предполагам да, след като получавам и допълнителни доходи. И мисля, че е съвсем невинно да сменяш статуса си само онлайн“.
Напоследък Facebook започна да ликвидира фалшивите профили. Затова несъмнено, ако профилът на София привлече вниманието на компанията, тя задължително ще бъде помолена да ползва истинското си име.
„Но все пак не е наша работа да следим дали хората лъжат във статуса си дали са обвързвани или не“, казват от компанията.
Но пък беше работа на приятелите ми. Още в първите дни след обвързването със София те станаха крайно подозрителни.
Да имаш фалшива приятелка във Facebook, не си е работа. И то за какво? Както София каза, главната мотивация, поради която я наемат, е, за да накарат някоя друга да се почувства зле.
В нашия случай самият аз се поучвствах зле. Затова бързо потърсих нещо, което да подобри настроението ми. След малко ровене в интернет си намерих Сузи Линднер (истинското й име, слава Богу!), певица от Ню Йорк. Пуснах си нейна песен, в която пее „Излез и си намери истинска приятелка“. И е съвсем права, убеден е журналистът на BBC.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.