IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Хайде, баба, да си хапнеш още едно залъче!

Често внуците биват глезени с прекалено много сладкиши и сладолед

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Много родители оставят децата си на грижите на баби и дядовци. Специалисти от университета на Хелзинки обаче предупреждават, че това може да се окаже опасно, съобщи сайтът QT.com.au. Паричната е, че бабите често глезят прекалено много внуците си със сладкиши и сладолед.

В резултат децата страдат от затлъстяване, което може да доведе дори до преждевременна смърт, диабет и сърдечносъдови болести.  Всяко трето дете на 3 годинки, което е гледано от баба и дядо, е с наднормено тегло. Докато преди ролята на дядовците и бабите във възпитанието на децата се е оценявала положително, сега в съвременния свят е обратното. Това показва изследване, в което са участвали 9000 британски семейства. В миналото стремежът внуците да се хранят с висококалорична, питателна храна, е позволявало да се избегне гладната смърт.

В наши дни обаче това води само до трупане на излишни килограми. Свой отпечатък дава и фактът, че бабите и дядовците често не знаят какво точно трябва да се разбира под правилно и рационално хранене. Освен това възрастните хора не са достатъчно активни и не могат да осигурят на внуците си необходимото равнище на физическо натоварване. Учените от Финландия са сравнили теглото на 3-годишните деца, които са били възпитавани от баби или от родители. Като цяло 23,6% от децата са били с наднормено тегло.

Сред децата, гледани от баби и дядовци, процентът на пълничките е бил 26,2. В групата на тези, които са живели с родителите си - 22,9%. След като са били отчетени всички фактори, се оказало, че бабите увеличават риска от затлъстяване при малките деца с 31%.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Миш-маш
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата