Колкото човек става по-богат, толкова повече се изолира от останалите и го обзема скъперничество, установи американско изследване, цитирано от в. "Дейли мейл".
До този извод стигнал професорът по психология от университета "Бъркли" Дехер Келтнер. Самият той е роден в бедно семейство, но с годините забогатял. "Трупайки богатството си, сам осъзнах, че бях повече теглен към индивидуалистичните и материалистични цели. В същото време ставах все по-безчувствен към нуждите на другите" , признава професорът.
Като беден той често посещавал барбекюта и други групови прояви на общността. Но когато взел да се замогва, все по-често започнал да загърбва тези малки съседски тържества.
"Богатството неминуемо води до по-малко щедрост, благотворителност, вяра и жертвоготовност". На Келтнер му направило впечатление, че хората от по-бедните съсловия много по-често откликват на благотворителни каузи и са склонни да се разделят със свои пари за разлика от богатите.
Според Келтнер забогатяването на Америка имало своята психологическа цена. Заможните хора се чувствали по-свободни и по-реализирани, но с това идвали самотата и скъперничеството.
Друг американски изследовател - Патриша Грийнфийлд, изучавала мексиканско село 40 години. Тя установила, че жителите му колкото повече забогатявали, толкова повече се отчуждавали един от друг. По нейните думи същото станало и със САЩ като нация. Тя анализирала текстовото съдържание на книгите, издадени в Америка между 1800 и 2000 година. В тях думата "взимам" все повече надделявала над думата "давам".
(БТА)