Гримът променя начина, по който ви възприемат хората и така се отразява на шансовете за успех във всички сфери - от работата до любовта, съобщи в. "Дейли мейл", позовавайки се на френския невробиолог д-р Арно Обер.
Д-р Обер твърди, че несъвършенствата отвличат вниманието на мозъка. В резултат намалява социалното въздействие. Затова хора с проблемна кожа често се поставят по-ниско на социалната стълбица, отколкото биха се класирали иначе. А гримираните изглеждат по-солидни, приятни, привлекателни.
Ключов за успеха е "социалният триъгълник" - зоната от очите до устните, твърди д-р Обер, който е автор на няколко изследвания по въпроса за връзката между грима, външния вид и начина, по който хората възприемат другите.
"Цялата социална информация е в центъра на лицето – обяснява Обер. - Мозъкът се разсейва от дефектите (например петната), той обработва по-малко информация и затова оценява по-слабо социално гледания човек".
Твърдението на Арно Обер се подкрепя от изследване на козметичния гигант "Проктър и Гембъл" от 2011 г. В него бе проследено как реагират хората на жени от всякаква възраст и етнос с и без грим. Резултатите показаха, че с грим ги възприемат като по-приятни, солидни, привлекателни, компетентни.
Дори и не особено добрият грим, например неумело нанесеният фон дьо тен, увеличава привлекателността и впечатлението за компетентност, макар и в този случай доверието да намалява.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.