Работещите майки са подложени на два пъти повече стрес в сравнение с работещите бащи, пише "Дейли мейл".
Учени от Департамента по социология и антропология в университета Бар-Илан в Израел установиха, че негативните мисли при работещите майки са два пъти повече от тези на работещите бащи.
Тези мисли са свързани най-вече с две хипотези: че са лоши майки, защото работят, и че са лоши служители, защото имат семейство.
Резултатите показват, че родителите отделят около 30% от времето си в мисли за семействата си, но при майките това мислене води много повече до стрес и отрицателни емоции. Причината за това е, че в по-голямата част от случаите майките са тези, които отговарят за отглеждането на децата и домакинските нужди.
Според изследователите важното в случая е не отделеното за мисли време, а мислите, с които се запълва то.
Работещите майки много по-често са склонни да променят работния си график във връзка със семеен ангажимент. По този начин майките, когато не са на работа, мислят много по-често за работата си и подозренията им, че не се справят добре с нея, нарастват.
Според учените тези терзания при майките могат да се отразят негативно на работата, на концентрацията, а и да доведат до проблеми със съня.
Работещите бащи пък много по-успешно поставят граница между работа и семейство. Според учените това се дължи на по-малкото семейни отговорности, които бащите поемат.
Резултатите са част от изследване, проведено измежду 500 работещи семейни двойки с деца.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.