Хората са в най-добро настроените рано сутрин по време на закуска, показва анализ на послания в социалната мрежа Twitter. С всеки изминал час те стават все по-кисели, сочат резултатите от проучването, публикувани в британския "Дейли мейл".
В късния следобед и през вечерта настроението на хората се подобрява. Според експертите обаче това поведение не е свързано с ходенето на работа, защото през почивните дни следва същия модел.
Учени от Корнелския университет анализираха над половин милиард послания в Туитър от цял свят. Те проследиха колко често в постингите се промъкват думи, свързани с щастие в различните часове.
Резултатите им показват, че хората са най-щастливи през уикенда. През останалите дни пътуването и стресът в службата развалят настроението им.
Това обаче не е единственото обяснение за влошаването на настроението през деня, отчитат експертите. Според учените роля имат естественият ритъм на тялото и сънят.
В началото на деня хората са най-ведри, защото са освежени от съня. По-доброто настроение в почивните дни се обяснява това, че тогава се събуждаме естествено, а не когато звъни будилникът.
За изследването си проф. Майкъл Мейси е анализирал 509 милиона послания в Туитър, изпратени от 2,4 милиона души от 84 държави. Той проверил за честотата на думите "фантастичен", невероятен", "весел" и други подобни, които съответстват на добро настроение, спрямо думи за тъга, гняв и притеснение.
Резултатите показват еднакъв модел по целия свят, независимо от културата, религията, държавата. Само ефектът на уикенда варира леко в зависимост от работните дни през седмицата в различните държави.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.