Децата на по-възрастните бащи са с по-голям риск от психични отклонения и могат да имат проблеми при обучението. Това установи широкообхватно изследване на американски и шведски учени, съобщиха Асошиейтед прес и Франс прес, цитирани от БТА.
Екипи от университета в Индиана и от Каролинския институт в Стокхолм анализирали голям масив от медицински данни за всички хора, родени в Швеция в периода 1973 - 2001 година. При направения анализ била констатирана пряката връзка между напредналата възраст на бащата при раждането на децата му и техните психиатрични патологии. Сред тях се откроявали аутизмът, дефицитът на внимание, биполярното разстройство, шизофренията, самоубийствените наклонности и др.
Била открита връзка и с проблемите на потомството със злоупотребата с наркотици и лошите резултати в училище при тестове за коефициент на интелигентност.
При съпоставка на деца от баща на възраст 24 години с тези на 45-годишен, рискът от аутизъм бил 3,5 пъти по-висок и 13 пъти по-вероятно било възникването на проблеми с концентрацията на
потомството. Рискът от биполярно разстройство бил увеличен 25 пъти, а от самоубийствени помисли - 2,5 пъти.
"Бяхме шокирани от резултатите на това изследване", заяви Брайън Д'Онофрио от университета в Индиана, един от основните му автори.
"Специфичните последствия върху поколението на по-възрастните бащи се оказаха много по-значими, отколкото бе констатирано в предишни проучвания", допълни ученият.
През последните 40 години средната възраст на родителите, които се сдобиват с деца, непрекъснато расте. Така от 1970 година насам средната възраст на майките, родили първата рожба, преминава от 21,5 години на 25,4 години. А тази на татковците вече е 28,5 години.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.