Хапче, което помага за преодоляване на глада и в борбата срещу епидемията от затлъстяване, е на път да стане реалност, след като британски учени са открили как да стимулират усещането за ситост при хората, пише в. "Дейли експрес".
Авторите на проучването от лондонския Импириъл колидж и Медицинския изследователски съвет са установили как влакната в храни като зърнени продукти и хляб помагат за потискане на апетита.
Специалистите смятат, че постижението им може да доведе до лесно изпълнимо всекидневно лечение, предотвратяващо преяждането и допринасящо за отслабване.
"За нас става все по-ясно, че взаимодействието между червата и мозъка играе ключова роля в контролирането на количеството на приеманата храна. Ако можем да въздействаме върху тази връзка, например използвайки ацетат за потискане на апетита, ще сме в състояние да предложим нови, нехирургически методи в борбата срещу затлъстяването", пишат авторите на проучването в сп. "Нейчър къмюникейшънс".
В изследването си специалистите са идентифицирали потискащата глада молекула ацетат, която естествено се произвежда в червата, когато човек храносмила влакна. Веднъж освободен, ацетатът стига до мозъка, където подава сигнал, който ни казва да спрем да се храним.
Проучването показва още, че когато се инжектира директно в кръвта, дебелото черво или мозъка на мишки, ацетатът ограничава количеството на приеманата от тях храна. Изследването потвърждава ползите от увеличаването на количествата на фибрите в храненето като средство за контролиране на преяждането.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.