Не се съпротивлявайте, когато приемате подаръци, защото получаването и даването на дарове е като дишането и
издишането, каза в интервю за БТА психологът Аксиния Цветанова.
По думите й актът на даряването и на вземането е един от най-сложните в човешките взаимоотношения. И в двата случая става дума за изразяване. Подаръците са проява на любов, на внимание, на близост, затова е важно как ще ги приемем, отбелязва тя.
"Ако непрекъснато издишваме, а не вдишваме - няма как да сме живи", затова изразът - "О, нямаше нужда" е опасен за отношенията помежду ни, посочи Цветанова.
Не бива да забравяме, че когато ни подаряват скъп подарък, това е ценно за този, който го прави, защото той е вложил времето си в това да спечели пари, за да може да си позволи да направи такъв подарък.
Подареното време днес е голямата ценност, за която трябва да сме благодарни. Мислейки си за хората, докато пазаруваме и избираме подаръци - отделяме част от живота си за тях. Затова подаръците наистина трябва да се приемат от сърце и с благодарност. Нека да позволим на близките си да ни обичат, по начина, по който могат, за да ни покажат, това което искат, посочи психологът.
В този смисъл подаръците, които правим за децата си са много важен елемент от възпитанието, отбеляза тя.
Когато подаряваме на децата си скъпи подаръци в много от случаите го правим като заместване на чувството на вина. Нямането на време за децата се компенсира със скъпи подаръци, но истинският, големият подарък е разговорът.
Един от най-прекрасните подаръци е книгата. Хубавата книга е послание, с нея можем да кажем на детето си това, което искаме, но ни липсват думите, даде пример експертът.
Съветът на психолога е преди празници родителите да седнат и честно да поговорят с децата.
"Ето това са парите за ток, това са парите за храна. За подарък имам толкова отделени средства, затова нека решим заедно".
Според Цветанова при подобен диалог, децата се възпитават да се съобразяват с реалността. Така детето, когато порасне ще е много по-подготвено за финансовия свят около себе си. Най-големият подарък, който правим на децата е нашето поведение, това което показваме, категорична е Цветанова.
Психологът твърди, че днешните активни хора трябва да са внимателни както към децата си, така и към своите
родители. Родителите на днешните 40-годишни работещи хора са били активни и са дали много енергия и сила преди - затова е важно вниманието за тях днес и сега. Хубаво е да посветим празничните дни на разговори и отделено време в търпение и обич за своите близки, съветва психологът Аксиния Цветанова.