Жена шеф – кошмар за всеки мъж! Работата под ръководството на жени кара мъжете да се чувстват в по-уязвими, отколкото ако общуват с шефове от своя пол. Те компенсират това усещане с грубост и агресивност по адрес на ръководителките, установиха италиански социолози, публикували изводите от изследването си в сп. "Personality and Social Psychology Bulletin" и цитирани от БТА.
Екатерина Нечаева от университета "Бокони" в Милано и нейните колеги са разкрили интересни прояви на този феномен, наблюдавайки взаимоотношенията сред няколко групи студенти и студентки в американски университети, съгласили се да участват в експеримента на авторите на статията.
В рамките на тези опити учените са предложили на доброволците да изиграят игра, в която са били длъжни да се опитат да започнат работа, след като са били подложени на прост компютърен тест и да си извоюват максимално висока заплата от "мениджъра на отдел кадри", чиято роля са играли мъж или жена.
След всеки етап на "преговорите" Нечаева и нейните колеги са оценявали колко уязвим се е чувствал всеки доброволец, като са извиквали на екрана на компютъра различни думи и са карали участниците да запомнят колкото се може повече от тях. По принцип колкото по-неспокоен и уязвим се чувства човек, токова по-добре запомня думите с негативна емоционална окраска.
Резултатите от експеримента са се оказали много интересни. Установено е, че мъжете като цяло са искали по-високо възнаграждение, което е проява на агресивност, и са се чувствали най-уязвими, когато се е налагало да преговарят с жена-мениджър. Когато са контактували с мъж-бос, са искали с близо 5000 долара по-ниско годишно възнаграждение и не са проявявали признаци на страх и дискомфорт по време на тестовете с думи.
Нищо подобно не е било наблюдавано при студентките - те са искали еднакво възнаграждение както от мъжа, така и от жената - мениджър. То обаче винаги е било по-ниско от това, което са се опитвали да договорят техните връстници от противоположния пол. Нечаева отбелязва, че по всяка вероятност това е свързано с факта, че жените проявяват по-малка агресивност по време на преговори с работодател.
Аналогично е било положението и по време на друг експеримент, в рамките на който доброволците са си разделяли бонусите към заплатите с "колегите" и с "началниците". Този опит е показал, че мъжете са били готови да делят по равно парите с жени само когато те са били техни колеги, но не и с началниците. При това активните и амбициозни шефки са получавали най-малко пари от тях.
Според Екатерина Нечаева жените могат да се борят с тази особеност на мъжката психика по "асиметричен път" - за да подхранят егото на мъжа, те могат да се преструват на по-малко активни и амбициозни, отколкото са в действителност. Това ще им помогне да намалят напрежението в работния колектив и да установят добри връзки със сътрудниците - мъже.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.