Националният ни отбор изпи поредната горчива чаша в квалификациите. Въпреки, че на Евро 2016 ще играят рекордните 24 отбора, България отново няма да е сред тях. Поредният провал отново отвори много дискусии за промени по върха на БФС, за смята на националния селекционер, за смяна на играчи. Точно затова в Неделни шпаги решихме да ви попитаме: Трябва ли да има метла за футболните "лъвове"?
Мнения в битката кръстосват редакторите в Dnes.bg Красимир Ангелов и Александър Попов.
Нужно е подмладяване, при това незабавно. Красимир Ангелов, Dnes.bg
Това, че националният ни отбор по футбол ще пропусне поредно голямо първенство, вече отдавна не е новина. Ръководители в БФС и треньори така са я подкарали, че вероятно имат готови оправдания за провалите ни чак до Евро 2040. Нямаме футболисти, толкова са ни възможностите, от БФС направили абсолютно всичко както трябва, ама... И докато се оправдаваме, страна като Исландия с население от едва 300 000 души, ще играе по терените във Франция другото лято.
Всъщност, то и оправданието за следващите квалификации вече ни е готово – кошмарна група, в която са отбори като Холандия, Франция и Швеция. При това само първия от тези отбори отива директно на световно, а втория ще трябва да се поти на бараж! Затова още от следващия мач (да, от този с Хърватия) решението на Петев (и на евентуалните бъдещи треньори след него) трябва да е само едно – метла в националния отбор и налагане на млади играчи. Ама наистина млади!
Нека погледнем кой на колко е в този на практика провален национален отбор. Близнаците Миневи са на 35, Светослав Дяков е на 31, Димитър Рангелов на 32, Илиян Мицански на 30, Николай Бодуров на 29, на толкова е и Валери Божинов... а останалите основни играчи са масово на по 27-28 години. И малцина са тези като Георги Миланов, Ивайло Чочев, Тодор Неделев или Сашо Тонев (макар че и последния вече направи 25!), за които може да кажем, че имат време за развитие в кариерата в националния отбор.
Много по-добре ще е, в тези така или иначе предварително обречени квалификации за Мондиал 2018, да се заложи на млади момчета, които да се опитват да създадат един нов гръбнак на националния отбор. Момчета, които да се борят с французи, холандци и шведи и макар да губят от тях, да натрупат самочувствие с националната фланелка, за да може наистина да си поставим след 3 години цел – Евро 2020. Кои да са тези момчета ли? Как една Дания може да залага на 16-годишния Йодегаард, а България например не може да заложи на 18-годишния Божидар Краев? Или на 19-годишния Антонио Вутов. В Литекс също е пълно с млади момчета, чакащи своя шанс за националния отбор, а от борбите на ЦСКА в аматьорската група вероятно ще излезе поне едно момче, което след време със сигурност ще има потенциал за националния отбор.
Затова Петев изобщо да не се бави с решението, а още на мача с Хърватия да повика повече такива футболисти. А на голяма част от сегашните ни “лъвове” е време да кажем – благодарим ви за достойното представяне, ама повече няма нужда!
С кого да подмладяваме, "матриал" няма. Александър Попов, Dnes.bg
Тази квалификационна група за Евро 2016 изглеждаше възможна, поне да стигнем за бараж. Но отпадането ни е логично, след като години наред за българския футбол се мисли само с чаша уиски в ръка и всичко свършва с наздравиците. И българите искаме да гледаме талантливи момчета, които на 17-18 години да правят милионни трансфери, ама няма как. Няма как, защото нито са подготвени тактически, нито физически, нито психически. Та те имат проблем да се наложат в българското първенство, какво да говорим да играят на високо европейско ниво? Как да се направи силен национален отбор с посредствени футболисти, пък били те и млади?
От младите в чужбина играят донякъде само Ивайло Чочев и Георги Миланов - двама от най-слабите в тези квалификации. Те ли ще поведат България? Няма как да стане. Много се говори за Божидар Краев, но той също е един от най-слабите в Левски от началото на сезона. Това, че вкара няколко гола и медиите започнаха пак да го правят герой, не означава, че е готов за титуляр в националния отбор.
Трагедията е, че шампионът на страната не може да даде качествени футболисти, независимо на колко години са. От хегемона Лудогорец незаменими са Светослав Дяков, който е в отчайваща форма и виси с червен картон още от съблекалнята. 35-годишният Йордан Минев отдавна трябва да гледа националите по телевизията, но трагедията е, че никой не дава заявка за неговото място. Брат му Веско от Левски на другия фланг - също, но и там трагедия откъм конкуренция. Нищо чудно на бега да се завърне Живко Миланов след няколко мача в родното първенство. Зет е все пак. Резервният защитник в разградския отбор Александров пък излиза титуляр срещу Италия. Което само показва колко сме го закъсали.
Някогашните таланти Тодор Неделев и Симеон Славчев направиха добри трансфери, за да изтъркат пейката. В родното първенство изпъкват един-двама чужденци и нищо друго. Хляб има в младоци като Деян Иванов, Кирил Десподов, Боби Цонев, Антонио Вутов, Головодов, но те не са готови за националния. Нека покажат какво могат първо в клубните си отбори и при младежите и тогава. Иначе рискуваме да ги обвинява Венци Стефанов, че не могат да четат, колко са зле и как всичко им било осигурено. И аз съм готов да обещая премия от 30 млн. евро при класиране на световното в Русия и да се тупам в гърдите, че парите са осигурени. Защото знам, че сме гола вода. А да се свърши някаква работа в БФС за българския футбол?
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.