IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Здравословно хранене без да се бъркаме дълбоко в джоба

Страхил Иванов и как да съставим балансирано меню

Снимка: личен архив

Снимка: личен архив

Страхил Иванов е личният фитнес треньор и специалист по хранене, за какъвто всеки мечтае. Професионалните му съвети буквално сбъдват мечтите на хиляди хора в България, помагайки им да променят себе си и да се сдобият с формата, която винаги са искали.

Той стои и зад проекта FITBG.NET – мястото, в което можете да заявите своята лична програма и да разберете повече за различните храни и упражнения.

Страхил Иванов е част от проекта на Tialoto.bg, Фитнес съвети от треньори, и представя своите професионални насоки за всички, които прекрачват прага на спортните зали за първи път или просто искат да видят бърз и дълготраен ефект.

Ето и съветите на професионалиста за здравословно хранене с малък бюджет.

Факт е, че разходите за храна заемат основен дял от общия месечен разход на всяко едно средностатистическо домакинство. Статистиките в това отношение показват, че колкото по-ограничен е личният ни или семеен бюджет, толкова по-голяма става склонността ни да купуваме нездравословна храна. Това не се дължи единствено на схващането, че здравословната храна е скъпа, а предимно на убеждението, че нездравословната храна е евтина.

Хапваме готова или пакетирана храна за по-малко от 5 лева и си мислим, че това е възможно най-евтиният вариант за обяд, вечеря или междинно хранене. Така ли е в действителност обаче? Спестяваме ли, когато избираме храната си по един-единствен критерий – цената?

Отговорът определено е не! Не само харчим много повече, но и поглъщаме много по-голямо количество храна, отколкото ни е нужно. Нездравословната храна не е евтина, тя само изглежда такава.

Парадоксално е, че в повечето случаи парите, които се харчат за всички нездравословни и „евтини“ храни (пици, закуски, кроасани, понички, бисквити, солети, чипс, безалкохолни напитки) през седмицата, са достатъчни за закупуването на основните хранителни продукти, които да позволят здравословно хранене в продължение на месец.

Схващането, че здравословната храна задължително е скъпоструваща, невинаги отговаря на действителността. Да, наистина съществуват доста скъпи продукти, но повечето от тях имат своя по-евтин вариант. Да, продуктите с етикети „био“, „organic“, „еко“ не са по джоба на всеки човек, но здравословното хранене в никакъв случай не се равнява на консумацията на тези продукти.

Здравословно = Евтино

Истината е, че "здравословно" и "евтино" никога не са били две противоположни и несъвместими понятия. Когато така наречените "junk food" и "fast food", които се отличават с ниска или никаква хранителна стойност, се премахнат от хранителния режим, спирате да хвърляте пари на вятъра.

Основни насоки за здравословно хранене при ограничени средства

1. Приготвяйте храната вкъщи

Ако искате да се храните здравословно и евтино, то ще трябва да забравите за варианта, в който някой друг приготвя храната ви. Купувайки готова храна, няма как да сте напълно сигурни, че тя е наистина здравословна. Всеки път, когато приготвяте храната си сами, имате пълен контрол над всичките ѝ съставки от основните продукти до последната щипка сол. Разбира се, съществуват специализирани магазини и ресторанти, които гарантират качеството на храната, но това определено ще се отрази отрицателно на бюджета ви. Липсата на опит в готвенето въобще не е предпоставка да се отказвате, напротив, приемете го като предизвикателство, експериментирайте и имайте предвид, че това е умение, което ще ви е от полза през целия живот. Инвестирайте в уред за бавно готвене, приготвянето на храна с него е лесно, икономично и здравословно, освен това не ви задължава да стоите на котлона с часове.

2. Винаги планирайте разходите си за храна

Отделете 30 минути, за да решите какво ще бъде седмичното ви меню, потърсете информация в интернет и почерпете идеи за здравословни и вписващи се в седмичния ви бюджет ястия. По този начин ще се снабдите с продукти, които си подхождат и се консумират заедно, а не с такива, които ще бъдат забравени, докато не се развалят. Преди да се заемете със списъка от нужни продукти, проверете какво имате в наличност и не съобразявате менюто си с него. Ще ви е от полза, ако направите и кратко проучване на пазара.

3. Пазарувайте разумно

Най-важното е да се придържате към първоначалния списък. Когато започнете да се храните здравословно ще разберете, че на много от щандовете се предлагат само нездравословни продукти. Така че не си губете времето в обикаляне на целия магазин, а се насочете само към онези с пълноценна храна. Винаги проверявайте етикета на продукта, за да разберете дали съдържа консерванти, оцветители или вредни подсладители. Сравнявайки цените между различните марки, не гледайте само единичната цена, но и тази на килограм. В повечето случаи е много по-изгодно да вземете по-голяма (семейна) опаковка. Това, разбира се, важи само за дълготрайните хранителни продукти.

Още хитринки от Страхил Иванов вижте тук

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Миш-маш
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата