Политическите партии продължават да спорят, докато Глобалното затопляне бързо преобръща живота на Земята, а действията на хората унищожаван планетата.
Нов доклад, изготвен от генерал в австралийската армия и подкрепен от бивши изпълнителен директор на компания за добив на изкопаеми горива, гласи, че Денят на страшният съд е само на няколко десетилетия от нас. Годината на края е обявена – 2050.
Докладът, публикуван от Breakthrough National Centre for Climate Restoration, не е научен труд, а по-скоро представя бъдещи сценарии, изготвени на базата на стари проучвания. Почти всички те водят до неизбежен крах на Земята до 2050 година, ако човечеството не предприеме светкавични и ефективни мерки.
Близо 1 милиард хора ще трябва да емигрират, поне три седмици Европа ще бъде изгаряна от фатални жеги, екосистеми ще бъдат разрушени изцяло. Това са само част от сценариите, които Крис Бари, бивш адмирал в австралийската армия, представя в доклада си.
"След ядрената война, предизвиканото от хората глобално затопляне е най-голямата заплаха за планетата. Денят на страшния съд не е неизбежен, но без драстични и светкавични реакции, шансовете са малки“, пише още в доклада. Макар и сценариите в него да са отчасти фикция, според експерта по климата Андрю Кинг, той е адекватно предупреждение.
"Глобалното затопляне е заплаха за цялото човечество. Има сериозни детайли, които трябва да отбележим“, казва Кинг пред CNN.
Той се съгласява с ужасяващите последствия, които доклада описва – емигранти, изгонени от прииждащата вода, бушуващи яростни пожари, още по-силни бури – нищо от това не може да се оспори. Но според Кинг, всичко може да бъде преодоляно с човешки усилия и съществуващата технология.
Авторите на доклада не пестят думи и предупреждения – според тях, ако не се вземат мерки, ще се стигне до заличаване на почти цялото човечество от Земята. Може да звучи драматично, но ако глобалната температура се покачи с 3 градуса до 2050 година, 55% от човечеството и 35% от населената площ ще бъдат подложени на над 20 дни летални жеги, които "надскачат прага на оцеляването“.
Амазонската джунгла ще е пред колапс, вече виждаме как Арктика се топи със светкавична скорост, кораловите ни рифове ще продължат да измират. Западна и Южна Африка, Близкият Изток и Югоизточна Азия също ще бъдат подложени на над 100 дни фатални жеги. Произвежданата храна няма да е достатъчна да изхрани очакваните 10 милиарда души, които ще живеят на Земята. Цените ще скочат, водата ще е ценност. Популацията на насекомите ще претърпи срив, неравенството ще стане още по-осезаемо.
Ала това не е новост – този сценарий вече бе включен в доклада на ООН, публикуван през март, според който, вероятността да обърнем хода на събитията намалява. Според Обединените нации, милиони ще умрат от замърсен въздух, безброй животински видове ще изчезнат, което ще засегне производството на храна, а замърсяването на водата ще доведе до смъртоносни инфекции до 2050 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.