Най-големият враг на климата на Земята не е дизеловият автомобил или пластмасовите сламки, а слънцето. Това твърдят някои климатични скептици, позовавайки се на теории, изследвани от НАСА през последните 60 години, пишат от Natural News.
Но наистина ли е така?
Може би това изказване е прекалено крайно, а може и части от него да са истина. В началото на миналия век, сръбският учен Милутин Миланкович си задава въпроса „Защо в историята на Земята има толкова дълги ледникови периоди?“ И успява да отговори – виновни са орбиталните цикли.
В зависимост от количеството слънчева светлина ледниците ту нарастват, ту отстъпват. На промените реагира цялата планета – от циркулацията на атмосферата и океаните до екосистемите и дори ерозията и валежите. След това откритие, орбиталните промени получават ново наименование – Циклите на Миланкович.
В съответствие със закона на Нютон за всемирното привличане (гравитация) и с първия от законите на Кеплер, описващ траекторията на движението на планетите в Слънчевата система, всяка планета се върти около Слънцето по елиптична орбита. Освен това според закона за запазване на момента на импулса, ако Земята се върти около своята ос, то посоката на тази ос в пространството трябва да остава неизменна. Но орбитата се изменя, защото върху Земята влияе както Луната, така и другите планети.
Влиянието на Луната се изразява в три ефекта – прецесия, когато земната ос бавно променя наклона си (за около 28 хил. години), нутация, която се изразява в колебание на ъгъла на наклона (случва се на 18,5 години) и третият е промяна на формата на орбитата – от елипса, тя се превръща в кръг (този цикъл е с продължителност около 93 хил. години).
Миланкович открива, че заради тези фактори, количеството слънце, което получава Земята е различно.
Днес климатичните експерти използват Циклите на Миланкович, за да предвидят колко ще се нагрява Земята в даден период от време. Това обаче далеч не изключва, че освобождаването на въглероден двуокис в атмосферата всъщност помага на климатичните промени и засилва процеса.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.