IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Възходът на културата от "самотници" в Япония. Задава ли се соло обществото?

Все повече хора се отказват от груповите занимания

Възходът на културата от "самотници" в Япония. Задава ли се соло обществото?

Снимка: БГНЕС

Benjo meshi (тоалетен обяд) е термин, който се ражда от притеснението на японците, че ще бъдат видени на публично място без приятели. Преди десетилетие пред това да се храниш сам, те избират да се хранят в тоалетните, за да избегнат срама някой да си помисли, че са самотни. Но днес Япония се променя. Все повече хора осъзнават, че понякога им трябва усамотение.

Сред тях е и барманката от Токио Мики Татейши, която работи в заведение само за хора, дошли да изпият по едно питие соло.

Бар "Хитори“ отваря през 2018 година и предлага само единични маси. Бизнесът върви добре, тъй като все повече хора приемат идеята да излязат сами, пред това да се крият в тоалетната. Някои от клиентите идват, за да останат насаме със себе си, а други – за да завържат ново приятелство.

Според Татейши хората са привлечени от бара заради политиката му – в него няма големи и шумни групи или редовни клиенти, които излизат за петъчното си питие, които биха изплашили самотниците.

"Мисля, че това е рядкост, казва 29-годишният Кай Сугияма пред BBC, докато отпива от питието си. - Японците живеят живота си на групи. Те обичат да правят разни неща в компанията на други хора. Нямаме културата да се наслаждаваме на живота сами.“

"Хитори“ (от японски – един човек) не e единствения пример как бизнесът се адаптира към тази промяна. От срещи, до нощен живот и туризъм, нови опции за хората, които искат да правят нещо сами се появяват постоянно.

След Benjo meshi се появява нов термин ohitorisama – хората, които имат желание да вършат нещо сами, без да им пука какво мислят останалите за тях.

Силата на един човек

Ohitorisama означава "партия от един“. Ако потърсите този хаштаг в Instagram, ще намерите снимки на стотици хиляди японци, които са излезли на вечеря, кино, къмпинг или друго приключение, напълно сами. През последните 18 месеца, все повече и повече хора заявяват любовта си към ohitorisama.

Последната тенденция се нарича hitori yakiniku – група от хора сядат около кръгла маса и пекат месо на грил, което после изяждат. След появата на ohitorisama, единственият, който си похапва вкусно, си самият ти.
Дори и караокето се превръща в соло занимание.

"Желанието за караоке за 1 човек е скочило с 30-40%”, казва Даки Яматани, ПР на компанията за самостоятелно караоке "1КАРА“.  А местата за караоке не са малко – често те са в многоетажни сгради, където компаниите са обособили стаи с различни размери, за да приемат различни по големина групи. За да отговори на новата тенденция обаче, “1КАРА“ отваря стаи с размерите на телефонна кабина, които са подходящи за хора, решили да попеят сами.

В Япония, както и навсякъде по света, питието вечер често се споделя с колеги и приятели. Вечерите също са споделени. Така че движението ohitorisama представлява голяма промяна.

Но какво подхранва тази промяна?

За много нации това, че си сам не е голяма изненада. Всъщност да изпиеш питие сам или да почетеш сам книга в бар, да отидеш на кино без компания, или да похапнеш не е толкова необичайно за Западните култури. Но в Япония да си част от група означава престиж и подобно социално движение е наистина "голяма работа“.

Цялото население на страната от 125 милиона души е събрано на архипелаг малко по-малък от Калифорния, а много голяма част от тази територия е заета от планини, които са необитаеми. Мястото винаги е било оскъдно затова японците е трябвало да се научат да се вписват сред другите.

"Япония е малка страна и всеки е трябвало да се научи да съществува съвместно с другите, казва Мотоко Мацушита, старши консултант в най-голямата японска фирма за икономически изследвания. Тя изучава произхода на ohitorisama и бъдещето му. - Трябваше да се фокусираме върху това да живеем заедно в хармония, затова натискът от обществото да правим нещата в групи е толкова голям.“

Този натиск се увеличава с появата на социалните мрежи, където лайковете и броят на приятелите в листата ни определят колко сме значими. Но според Мацушита, прегряването от 24-часовата комуникация с хора е довело до появата на ohitorisama.

През 2008 година социологът Дейсуке Цуджи измисля термина benjo meshi. Той установява, че повечето студенти се хранят в тоалетните, не защото им е неприятно да се хранят сами, а защото се страхуват, че връстниците им ще си помислят, че нямат приятели.

Но вече социалните конструкции, като това, че всеки трябва да се омъжи и да има деца, се променят. Все повече хора прекарват живота си сами. А това води и до друго – тази година са се родили рекордно малко деца в Япония. Все повече хора вече приемат и идеята за развода.

Това, че искаш да правиш неща сам, също така не означава, че непременно трябва да живееш сам – майки на три деца оставят съпрузите си веднъж седмично, за да отидат на караоке сами или пък на ски, за да останат насаме с мислите си.

Светът се променя

Не само Япония преминава през социалните промени, които водят до ohitorisama. Целият свят се тресе от тях – раждаемостта спада, все по-малко хора сключват брак, нациите застаряват.

Много държави виждат възхода на онези, решили да живеят сами. Само в Лондон търсенето на апартаменти за един е скочило със 128% за 30 години.

По целия свят се образува "супер соло обществото“, което включва младежи, които никога не се омъжват или възрастни хора, които решават да останат сами, след като са овдовели. Това е бъдещето не само на Япония.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Миш-маш
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата