IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Какво ще се случи с чернобилската водка след инвазията на Русия?

Руснаците са завледели полята с реколта

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Всичко започна с "Чернобилска луна". Учените, които изучаваха култури, отглеждани в зоната на изключване на Чернобил, решиха да използват част от остатъците от зърното за производство на алкохол.

Този експеримент се превърна в социално предприятие, което произвежда и продава спиртна напитка, наречена, достатъчно подходящо - Atomik.

Целта беше да се покаже, че леко радиоактивните плодове, отглеждани в овощни градини в или близо до замърсената зона за изключване, която заобикаля атомната електроцентрала в Чернобил, могат да бъдат дестилирани в спирт, който не е по-радиоактивен от всеки друг. Печалбите бяха насочени към общности, които живеят в бедни райони в близост до зоната.

Сега, когато руските войски окупираха земята, където се отглеждат и събират тези плодове, тази необичайна компания предприема предизвикателен маркетингов ход, като пуска още две "премиум напитки" и дарява печалби, за да помогне на бежанците в Украйна.

Земята около атомната електроцентрала, изоставена след аварията през 1986 г., сега е окупирана от руски сили
Въпреки че бъдещето на предприятие, което създава алкохол, може да изглежда незначително на фона на продължаващата криза в Украйна, това е пример за това как десетилетия напредък е прекъснат от война.

След 30 години изучаване на зоната на изключване, учените, създали проекта Atomik, позволиха на хората, живеещи в замърсената, земя да продават собствената си продукция. Това беше малък, но важен етап от възстановяването на участък от Украйна, който беше до голяма степен изоставен след ядрената катастрофа през 1986 г.

"Сега целият регион, в който събираме плодовете си за производство, е окупиран от руски сили", обяснява пред BBC Кирило Кориченски, изследовател по околната среда и член на екипа на Atomik.

Руските сили завзеха контрола над вече несъществуващата атомна електроцентрала в Чернобил през първите няколко дни от инвазията.

Военните машини, издигащи радиоактивен прах в обикновено внимателно контролираната зона, предизвикаха скок в нивата на радиация.

"Информацията, която получаваме от региона, е много лоша", казва Кирило. "Руските сили влизат в селата и поставят танковете си сред градините на хората".

В сърцето на зоната за изключване украинските власти обвиниха руските сили в ограбването и унищожаването на нова изследователска лаборатория, предназначена да обработва и анализира радиоактивни проби и да наблюдава зоната.

Проф. Джим Смит е един от основателите на Atomik и учен в университета в Портсмут. Той е прекарал голяма част от кариерата си в изучаване на зоната на изключване и казва, че десетилетия напредък сега е унищожен.

"Общностите, които страдат от 35 години, сега страдат още повече", казва той пред BBC News. "Преди се тревожехме за риска от радиоактивен стронций в градовете, които сега са бомбардирани."

Бъдещето на проекта Atomik - и това на хората, които живеят и отглеждат плодове в своите овощни градини в близост до зоната за изключване - е несигурно.

Ако войната е приключила до идването на следващия сезон на реколтата, Кирило, който остава в дома си в Киев със съпругата и децата си, казва, че се надява да продължи с биднеса си. Той се надява да се върне към своя "предвоенен живот" и да продължи проекта там, където е спрял.

"Мисля, че хората там ще имат нужда от пари и помощ, защото аварията в Чернобил за тази територия вече няма да е най-лошото нещо, което се случи там."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Миш-маш
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата