Дори рискът от вродени заболявания може да бъде намален чрез водене на здравословен начин на живот, казва диетологът и декан на Училището по обществено здраве към китайския университет Zhejiang Сюе Ли. Той изброи четири фактора за дълъг живот в разговор за CNN.
Лий каза, че е участвал в проучване, което доказва влиянието на ежедневните навици върху продължителността на живота.
Според него хората с генетично предразположение към животозастрашаващи заболявания са живели средно с 5,5 години по-дълго, ако са следвали здравословни навици.
„Идентифицирахме оптималната комбинация от начин на живот, която включва четири фактора: отказване от тютюнопушенето, редовна физическа активност, достатъчно сън и здравословна диета“, каза Лий. Специалистът уточни, че ако тези четири фактора не се спазват, рискът от по-ранна смърт нараства със 78 на сто. Това се случва независимо от наличието на вродени здравословни проблеми, заключи Лий.
По-рано лекарите установиха, че изблиците на гняв могат да провокират инсулти, инфаркти, както и бъбречни и сърдечни заболявания. Те обясниха, че хората, които често се ядосват, имат по-малко еластични кръвоносни съдове, което е фактор за развитието на сериозни заболявания.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.