Приветстван е като най-ценния остатък от кораб в света. Испански галеон, Сан Хосе, е потопен от британците край бреговете на Колумбия преди повече от 300 години. Имаше товар от злато, сребро и изумруди на стойност милиарди долари. Но години след като е открито, все още се води дебат кой притежава това съкровище и какво трябва да се направи с останките, пише BBC.
Колумбийските и испанските държави са заявили претенции към него, както и американска спасителна компания и местни групи в Южна Америка. Имаше съдебни битки в Колумбия и САЩ и сега делото е пред Постоянния арбитражен съд в Хага.
Колумбийското правителство заяви, че иска да издигне останките от кораба и да го постави в музей. Търсачите на съкровища сочат търговската стойност на товара, която може да достигне 18 милиарда долара (13 милиарда паунда).
Но археолозите коментират, че останките - и хиляди като тях, разпръснати по света - трябва да бъдат оставени там, където са. Морските историци ни напомнят, че Сан Хосе е гробище и трябва да бъде уважавано като такова: около 600 души се удавиха, когато корабът потъна.
„Това е голяма бъркотия и не виждам лесен изход от това“, казва Карла Ран Филипс, историк, който е написал книга за Сан Хосе. „Испанската държава, колумбийското правителство, различните местни групи, търсачите на съкровища. Не мисля, че има начин всички да са доволни.”
Сан Хосе потъва през 1708 г., докато плава от днешна Панама към пристанищния град Картахена в Колумбия. Оттам той е трябвало да прекоси Атлантика до Испания, но испанците по това време са във война с британците и британски военен кораб го пресреща.
Британците искат да заграбят кораба и съкровището му, но погрешка изстрелват гюле в барутните складове на Сан Хосе. Корабът се взривява и потъва за минути.
Останките лежат на морското дъно до 80-те години на миналия век, когато американската спасителна компания Glocca Mora заяви, че ги е намерила.
През 2015 г. колумбийците казаха, че са намерили кораба, независимо от информацията, предоставена от американците, в друга част на морското дъно. Оттогава те твърдят, че Glocca Mora, сега известна като Sea Search Armada, няма право върху кораба или съкровището му.
Испанската държава изяви претенциите си с аргумента, че San José и неговият товар остават държавна собственост, а местните групи от Боливия и Перу твърдят, че имат право на поне част от плячката.
Те твърдят, че това не е испанско съкровище, защото е било ограбено от испанците от мините в Андите по време на колониалния период.
„Това богатство идва от мините на Потоси в планините на Боливия“, казва Самуел Флорес, представител на народа Qhara Qhara, една от местните групи.
„Този товар принадлежи на нашите хора – среброто, златото – и смятаме, че трябва да бъде изваден от морското дъно, за да спрем иманярите да го плячкосват. Колко години минаха? Триста години? Те ни дължат този дълг.
Колумбийците пуснаха видеоклипове от Сан Хосе, заснети с потопяеми камери. Те показват носа на дървен кораб, инкрустиран с морски обитатели, няколко бронзови оръдия, разпръснати по пясъка, и синьо-бял порцелан и златни монети, блестящи на дъното на океана.
Като част от съдебното си дело в Хага, Sea Search Armada поръча проучване на товара. Стойността му се оценява на 7-18 млрд. долара.
„Това съкровище, което потъна с кораба, включваше седем милиона песо, 116 стоманени сандъка, пълни с изумруди, 30 милиона златни монети“, казва Рахим Молу, адвокат, представляващ Sea Search Armada. Той го описа като „най-голямото съкровище в историята на човечеството“.
Въпреки че Сан Хосе често се описва като "свещения граал" на корабокрушенията, според Организацията на обединените нации той е само един от около три милиона потънали кораба на нашето океанско дъно. Често има много малко яснота кой ги притежава, кой има правото да ги изследва и – ако има съкровище на борда – кой има правото да го пази.
През 1982 г. Организацията на обединените нации прие Конвенцията по морско право – често описвана като „конституцията на океаните“, но тя казва много малко за корабокрушенията. Поради това през 2001 г. ООН прие втори набор от правила – Конвенцията на ЮНЕСКО за подводното културно наследство от 2001 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.