IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Ароматните нотки на есента

Най-характерните за сезона парфюмни нотки, които носят уют, топлина и есенно настроение

Ароматните нотки на есента

Настъпва най-вълшебният сезон от годината – есенните цветове са навсякъде около нас, а преходът към по-хладно време осезаемо се отразява на стила и гардероба ни. Време е да направим място на топлите пуловери и меките шалове, както и да разнообразим колекцията си от парфюми с подходящ за сезона аромат.

Есенните дамски и мъжки аромати се отличават с по-интензивно ухание и сложна композиция, като например небезизвестния Аqua di gio на Армани. В тях присъстват характерни ароматни нотки като:

1. Дървесни нотки

Дървесните нотки придават неповторима дълбочина, топлина и устойчивост на ароматите. Те символизират връзката с природата и контрастират на фона на студените дни.

Сандаловото дърво е една от най-популярните и обичани дървесни нотки. Неговото ухание се отличава с особена мекота и кремообразност, поради което често присъства в основата на есенните парфюми. Деликатният му аромат внася елегантност, уют и спокойствие.

Кедърът е друга популярна дървесна нотка – той добавя усещане за свежест, баланс и чистота, като в същото време придава сила и мъжественост на цялостната композиция. Кедърът се среща често като съставка в мъжките есенни парфюми.

Любителите на дървесните есенни аромати ценят високо и уханието на ветивер.  Ветиверът ухае на прясно окосена трева, но с по-топли и богати подтонове, които балансират и придават структура на композицията.

2. Земни нотки

Земните нотки играят важна роля в есенните парфюми. Също както и дървесните, земните нотки придават топлина и богатство на аромата. Те се асоциират с чистотата на природата и спокойствието на гората. Към тази категория спадат ухания като дъбов мъх, лабданум и пачули.

Нотките пачули придават на парфюма интензивен и чувствен нюанс. Ароматът на пачули е топъл и магнетичен, с особена екзотична нотка.

3. Подправки

Подправките са характерни за есенните парфюми и добавят отличителна пикантност към тяхната композиция. Парфюмеристите ги разделят на два основни вида: топли и студени подправки.

Топлите подправки придават характерно усещане за спокойствие и уют. Най-известна сред тях е канелата, с нейния плътен, сладък и леко пикантен аромат. Тя се асоциира най-вече с празниците и топлината на дома.

Пиперът е друга популярна нотка сред топлите подправки. Присъщата му острота контрастира на останалите съставки и събужда сетивата със своята интензивност.

Карамфилът е друга класическа спайси нотка. Нейният разпознаваем аромат е изключително подходящ за есенните парфюми, тъй като засилва тяхната наситеност и топлина.

Индийското орехче е също така пикантно, но внася и известна мекота в композицията. Ориенталският му привкус акомпанира съвършено по-леките мъжки дървесни аромати.

Студените подправки носят свежест и енергия като в същото време подсилват парфюмите. Към тази подкатегория спада уханието на кардамон – със своя ободряващ и леко лютив аромат кардамонът придава вълнуващ контраст и балансира топлината и свежестта в състава.

Тук своето място намира и джинджифилът. Тази ярка, леко цитрусова нотка добавя жизненост и динамика.

Не можем да пропуснем и хвойната – нейното смолисто ухание носи истинско усещане за свежест и се свързва с кристалната прохлада на гората в ясните есенни дни. Кориандърът е друга студена подправка, която парфюмеристите избират за есенните аромати. Деликатен, лек и ободряващ, кориандърът изненадва със своето запомнящо се присъствие.

4. Ориенталски нотки

Ориенталски парфюмни нотки притежават характерно плътно ухание с екзотичен привкус. Тяхната дълбочина и чувственост ги прави идеални за есенните парфюми, тъй като засилват тяхната интензивност и дълготрайност.

Ароматът на кожа е известен със своя анималистичен аромат. Той придава на композицията топлина и многопластовост. Популярна ориенталска нотка е също тютюнът, чието ненатрапчиво и успокояващо ухание често може да бъде усетено в някои класически мъжки парфюми.

Сред популярните ориенталски нотки откриваме и кехлибара – със своя кадифен смолист аромат и сладък завършек, кехлибарът балансира дървесните парфюми и техните по-интензивни компоненти. Друга ориенталска нотка, която се радва на популярност, е шафранът. Шафранът е рядка и ценна съставка, която придава на парфюма изтънченост и автентичност.

5. Флорални нотки

Флоралните нотки имат специално място в есенните аромати. Те внасят свежест, нежност и лекота като смекчават по-интензивните съставки. Една от традиционните есенни цветни нотки е розата. Нейното класическо ухание добавя несравнима елегантност и романтика.

Жасминът също е предпочитан като флорален акцент в есенните парфюми. Едновременно лек и насищащ, той опиянява сетивата със своето екзотично ухание.

6. Плодови нотки

Плодовите нотки създават неповторимото усещане за изобилие, което свързваме именно с есенния сезон. Сочният, сладък дъх на зрели ябълки, круши, смокини и фурми е само част от многообразието от ухания, които спадат към плодовите нюанси в парфюмерията. Те добавят дълбочина на композицията и активират олфактивния ефект на аромата.

Есенните парфюми разкриват богатствата на най-очарователното време от годината. Независимо дали предпочитате аромата на топла дървесина, или на свежи студени подправки, есенните парфюми имат способността да отразят динамиката на този толкова красив и променлив сезон.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Миш-маш
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата