IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Китайски астронавти ще провеждат експерименти в космоса

Китай се стреми към пилотирано кацане на Луната до 2030 г.

Снимка: БГНЕС/ EPA

Китай изпрати трима астронавти в сряда на своята постоянно обитаема космическа станция, където те ще проведат десетки научни експерименти, някои свързани с изграждането на човешки местообитания, пише Ройтерс.
Космическият кораб Shenzhou-19 и тримата му екипаж се издигнаха на върха на ракета Long March-2F от сателитния център Jiuquan в северозападен Китай в 4:27 сутринта (2027 GMT), според държавните медии.

„По време на полета на Shenzhou-19... ще бъдат извършени 86 космически научно-технически експеримента в областта на науките за живота в космоса, физиката на микрогравитацията, материалите, медицината, новите технологии“, Лин Сицян, заместник-директор на Китайската агенция за пилотирани космически изследвания (CMSA), каза на пресконференция във вторник.

Един от тези експерименти се очаква да включва излагане на тухли, направени от симулирана лунна почва, на условия в космоса.

Ако тестовете се окажат успешни, тухлите могат да бъдат ключов материал, използван при изграждането на постоянна лунна изследователска станция, която Китай се надява да завърши до 2035 г., тъй като на теория би било по-удобно от транспортирането на строителни материали от Земята.

Тухлите ще бъдат изпратени в отделен товарен космически полет без екипаж до екипажа на Shenzhou-19 следващия месец.

Космическите полети с екипаж на Shenzhou бяха редовна част от космическата програма на Китай през последните две десетилетия и се увеличиха по честота през последните години, тъй като Китай изгради и започна да експлоатира своята космическа станция „Tiangong“, официално завършена през ноември 2022 г.

Бързото развитие на китайската пилотирана и безпилотна космическа програма разтревожи Съединените щати, които се сблъскаха с проблеми със собствените си пилотирани космически полети.

От изстрелването на Shenzhou-14 през юни 2022 г., мисиите в Shenzhou включват тройки астронавти и шестмесечен престой в космоса, с период на припокриване от няколко дни, когато заминаващият екипаж предава станцията на новопристигналата група. Очаква се екипажът на Shenzhou-19 да се завърне на Земята следващата година през април или май.

Лин подчерта, че двама от тримата астронавти, екипажи на Shenzhou-19, са родени през 1990 г. и са извършили първия си космически полет, като Wang Haoze също е третата китайска гражданка, изпратена в космоса.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Миш-маш
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата