Петък е. Нервно ви е. Сърцето ви прескача, усещате, че ще се разболеете. Напълно нормално състояние за края на седмицата, защото учените доказаха, че работохолизмът може да доведе до сериозни заболявания и дори смърт.
Според някои експерти прекалената любов към работата е вид психично разстройство, характерно за хора, които са изключително нерешителни, боязливи и имат склонност към натрапчиви мисли.
В Ню Йорк дори е създадено Общество на анонимните работохолици.
Може би защото именно САЩ заемат първото място по завършени работохолици.
12,7% американци работят повече от 60 часа седмично. На второ място са японците, а на трето - гражданите на Израел.
Хората, които работят повече от 10 часа на ден, имат три пъти по-нисък имунитет, а за да се възстанови организмът от натрупаното напрежение на работното място, са нужди не по-малко от две седмици.
Освен това за тези, които се преуморяват в офиса, рискът от производствени травми е 60% по-висок.
Хората понякога толкова се престарават в офиса, че хората дават фира директно на работното си място 1,5 пъти повече в сравнение с предните десет години.
Интересно е, че към работата си са склонни да се пристрастяват хора, които са били единственото или по-голямото дете в семейството.
Явно и мравките са разбрали за вредата от многото работа, защото е установено, че всяка пета от тях си клати краката, докато останалите бачкат.
Ако все още не сте се убедили, че работата вреди на здравето, ще ви кажем, че рискът от високо кръвно налягане при 50-часова работна седмица се увеличава с 14%.