IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Дубайският шоколад е истинска инсулинова бомба със закъснител

Диетолози предупреждават, че може да отключи алергични реакции

Снимка: Кадър Youtube

Снимка: Кадър Youtube

Новият хит в сладкарството - дубайският шоколад, се оказва не само изкушение, но и опасна бомба със закъснител. Социалните мрежи са залети с клипчета как можем да си направим популярния шоколад в домашни условия. В интернет дори има сайтове, които предлагащи “оригиналния” продукт.

На пръв поглед в сладкото изкушение няма нищо непознато - шоколад, паста от шам фъстък и кадаиф. Първоначално създателката на този необичаен деликатес Сара Хамуда произвежда само един вид - с пълнеж от шамфъстък. След това тя разширява линията и сега млечният шоколад е обогатен с уникални комбинации: хрупкави бисквитки, канела и ароматен карамел, парчета брауни, корнфлейкс и нутела. Всички съставки поотделно са много вкусни, но заедно са истинска инсулинова бомба, защото калоричното съдържание на такъв деликатес е извън всякакви норми, предупреждават диетолози.

Дубайският шоколад има най-висок гликемичен индекс, който може да предизвика рязко повишаване нивата на кръвната захар в тялото ни, пише “Труд”. За да се намали този скок, има мощно освобождаване на инсулин. В резултат на това започва увреждащ ефект върху тъканта. Благодарение начина на приготвяне количеството на въглехидратите също преминава разумния максимум. Всичко това води до хипергликемично състояние, поради което десертът не се препоръчва за хора с диабет и инсулинова резистентност.

Дубайският шоколад очевидно не е продукт, който трябва да се консумира от хора, броящи калориите. Според диетолози 100 грама от дубайския шоколад съдържат над 1000 калории.

В сладкиша често се използват екзотични плодове, ядки, подправки (кардамон и шафран), млечни продукти, както и оцветители и консерванти. Тези съставки могат да провокират алергични реакции, включително ангиоедем и анафилактичен шок. Така че дори може да има случаи на задавяне след ядене на шоколад. И е невъзможно да се застраховате – съставът, изписан на опаковката, е много условен.

Голямото количество мазнини в шоколада се отразява негативно на стомашно-чревния тракт. Това означава подуване на корема, киселини, диария и повишаване концентрацията на "лошия" холестерол. И като следствие - увреждане на съдовите стени, образуване на атеросклеротични плаки.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Миш-маш
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата