IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Космическият туризъм може да ускори климатичните промени

Ракетите са пряк източник на замърсяване на стратосферата

Снимка: NASA/Bill Ingalls

Снимка: NASA/Bill Ingalls

Развитието на космическия туризъм, чийто бурен ръст се очаква в следващото десетилетие, може значително да ускори темповете на климатичните изменения вследствие на въглеродния диоксид и саждите от изгорелите газове на ракетните двигатели, се казва в статия за сп. Geophysical Research Letters, цитирана от РИА Новости.

Авторите на изследването – Мартин Рос от Aerospace Corporation и неговите колеги, смятат, че в следващото десетилетие броят на суборбиталните турстически стартове ще достигне 1000 на година.

„Ракетите са единственият пряк източник на антропогенно химическо замърсяване на височина над 22,5 км, и затова е важно да се разбере как тези емисии влияят на атмосферата“, отбелязва Рос, цитиран от Американския геофизически съюз (AGU).

Неговият екип, с помощта на компютърно моделиране, е изследвал как ракетите на въглеводородни горива могат да влияят на климатичната система. Учените открили, че саждите, отделяни от ракетите, могат да се натрупват в стратосферата на височина 40 км, което е два пъти над височината на полети от гражданската авиация.

Тези частици са способни ефективно да поглъщат слънчевото излъчване, като не му позволяват да достигне земята, и да влияят на атмосферната циркулация по цялата планета – от полюс до полюс. За разлика от саждите, изхвърляни от самолетите и ТЕЦ-овете на твърдо гориво и които бързо падат на земята и се измиват от дъждовете, частиците, попадащи в стратосферата, могат да останат на тази височина с години.

Реакцията на климатичната система на сравнително малко количество сажди на тази височина се оказала неочаквано силна. Дори ако туристическите ракети се пускат от едно място в Северна Америка, това ще доведе до глобални атмосферни изменения.

Сметките показват, че тънък стратосферен слой „ракетни сажди“ ще доведе до охлаждане на земната повърхност с 0,7 градуса Целзий, докато в същото време на Антарктида ще стане по-топло с 0,8 градуса. От ракетите ще пострада и озоновият слой, защитаващ всичко живо от ултравиолетовите лъчи – в екваториалните райони той ще „отслабне“ с 1%, а на полюсите – с 10%.

Общият ефект заедно с изхвърляния от ракетите въглероден диоксид ще доведе до значително увеличаване на количеството слънчева енергия, поглъщана от атмосферата, и до нейното нагряване.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата