IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Hubble помогна на учените да погледнат 10 хил. г. напред

Астрономите видяха поведението на звездите в Омега Кентавър в перспектива

Снимка: NASA, ESA, and G. Bacon (STScI)

Снимка: NASA, ESA, and G. Bacon (STScI)

Получени с помощта на телескопа Hubble* данни за движението на звездите, влизащи в състава на звездния куп Омега Кентавър, позволяват на учените да прогнозират поведението на тези обекти след хиляди години, съобщава РИА Новости, като цитира сайта на проекта.

Омега Кентавър е струпване в съзвездието Кентавър, намиращо се в Млечния път, и е най-големият сферичен куп, известен досега. Този звезден „рой“, привличащ вниманието на астрономите от древни времена, се състои от почти 10 млн. звезди, движещи се в кръг около общ център на тежестта.

Точното измерване на звездните движения в такива гигантски групи може да помогне да се разбере как са се формирали звездните групи в ранната Вселена и да се отговори на въпроса не е ли скрита сред тези звезди черна дупка, около 10 пъти по-тежка от Слънцето.

Анализът на архивни изображения, получени в течение на 4 г. с инструмента Advanced Camera for Surveys на телескопа Hubble, позволил на астрономите да измерят параметрите на движенията на над 100 000 звездни обекта в Омега Кентавър. В резултат била създадена най-голямата база данни за движението на звездите в звездните клъстери.

Астрономите използвали снимки, направени от Hubble в периода 2002–2006 г. и направили видео, с което „проектирали“ преместването на звездите в течение на следващите 10 хил. години.

„Това изискваше работата на бързи, сложни компютърни програми, позволяващи да се уловят и най-малките промени в положението на звездите, произтичащи в течение на четири години – казва Джей Андерсън, съавтор на работата. – В крайна сметка острото „зрение“ на Hubble беше ключът към изменението на параметрите на звездите в тази група“, казва той.

„Благодарение на Hubble три-четири години може да се получат по-точни данни за движението на звездите, отколкото за половин век с помощта на наземните телескопи“, добавя Роуланд ван дер Марел, колега на Андерсън.

--------------------------------

*Hubble е съвместен проект на НАСА и Европейската космическа агенция. Телескопът е пуснат на 24 април 1990 г. и може да работи в ултравиолетовия, инфрачервения и оптическия диапазон. Hubble влиза в Голямата обсерватория на НАСА заедно с рентгеновата обсерватория Chandra, инфрачервения Spitzer и недействащия гама-телескоп Compton.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата