Орбиталният телескоп Kepler събра информация за хиляди „звездотресения“, ставащи на червени гиганти. За техните параметри разказват учените от датския университет Орхус, чиято статия ще бъде публикувана в сп. Astronomy and Astrophysics, пише Lenta.ru.
Звездната сеизмология, или астросеизмологията, се появява през 1970 г. Тази наука анализира издаваните от светилата звукови колебания, които са следствие на ставащите в недрата им топлинни процеси.
Изучавайки „звездните звуци“, учените могат да разберат такива характеристики на звездите като размери (звуковите колебания на малките и големите звезди се различават по своите параметри) и възраст (според стареенето звездният водород се превръща в по-плътен хелий, в който звуковите вълни се разпространяват с голяма скорост).
Знанието на точните характеристики на звездите е необходимо на астрономите за определяне на параметрите на въртящите се около тях планети – именно тяхното търсене е основна задача на Kepler. Телескопът търси планети, определяйки колко силно те блокират светлината на своите звезди, преминавайки през дисковете им.
Със събраните от Kepler данни учените определят някои параметри на планетите, като например техния размер, макар и не абсолютен, а според размера на звездата. Затова на изследователите е необходимо да знаят какви са размерите на светилото, за да оценят размерите на планетите.
Наскоро друг колектив астрономи за първи път успя да оцени масата на две извънслънчеви планети, използвайки само информацията от Kepler. Досега специалистите използваха информация и от допълнителни източници.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.