Междупланетната станция Deep Impact на НАСА ще прелети днес на минимално разстояние – 700 км – от ядрото на кометата Хартли 2 (103P/Hartley 2), което ще позволи на учените да получат нови данни за кометното вещество и еволюцията на Слънчевава система, пише РИА Новости.
Кометата 103P/Hartley 2 беше открита на 15 март 1986 г. от Малкълм Хартли от Австралия. Тази комета се отнася към т.нар. семейство на Юпитер – група краткопериодични комети, и е с период на въртене около 6,4 години.
На 20 октомври т.г. тази млада комета джудже мина на минимално разстояние от Земята – около 18 млн. Км, и при благоприятни условия можеше да се наблюдава с невъоръжено око. В края на октомври яркостта на кометата, приближаваща се до Слънцето, достигна звездна величина 4,6.
Във вторник сондата Deep Impact проведе последна корекция на орбитата си преди сближаването – двигателите на апарата се включиха за 6,8 секунди и промениха скоростта на полета на 1,4 м/сек. Специалистите на НАСА са провели над 20 корекции на траекторията, което се обяснява със сложния „характер“ на кометата, която често променя своята траектория под действието на изпусканото от нея вещество.
„103P/Hartley 2 е с размери само една седма от кометата 9P/Tempel 1, но тя изхвърля в космическото пространство почти толкова вещество. Тези изхвърляния могат да действат като реактивни двигатели и променят орбитата на кометата“, казва Майк А'Хърн, научен ръководител на проекта от Университета в Мериленд.
Сред веществата, изхвърляни от кометата, е например циановодород (HCN). Още на 22 октомври Deep Impact предаде на Земята данни, че количеството отделян от кометата циановодород по неясни причини се е увеличило пет пъти.
Приближаването на сондата на минимално разстояние до кометата се очаква да стане в 16 часа българско време днес. Това събитие ще бъде петият в историята случай, когато създаден от човешката ръка уред ще се приближи до комета достатъчно близко, за да направи снимки на ядрото й, и първият случай, когато това ще стане с камера с висока резолюция.
Специалистите, работещи в обсерваторията Аресибо в Пуерто Рико, разполагат с 12 радиолокационни изображения на ядрото на 103P/Hartley 2. Оказва се, че то представлява силно издължен обект с дължина 2,2 км и прилича на нещо средно между кегла за боулинг и краставица, като извършва един оборот около своята ос за 18 часа.
Свиждането между Deep Impact и 103P/Hartley 2 ще протича под зоркото око на телескопа Herschel. Европейският апарат ще направи серия наблюдения, които ще включват снимки във видимия диапазон и спектроскопия с висока резолюция.
Станцията Deep Impact се отправи в Космоса още през януари 2005 г. Половин година по-късно тя успешно изпълни главната си задача – изпрати в ядрото на кометата Tempel 1 медно тяло. Сблъсъкът позволи на астрономите да получат нови данни за кометното вещество, но провокира искове за 8,7 млрд. рубли от страна на руските астролози към НАСА за посегателство „върху духовните и жизнените ценности, както и върху природния живот на Космоса“.
По-късно беше решено програмата да продължи, а апаратът получи приставката EPOXI към наименованието (Extrasolar Planet Observation and Deep Impact Extended Investigation). Първоначално се планираше той да изследва кометата 85P/Boethin, но тъй като тя е твърде неясна и орбитата й не е известна с необходимата точност, през декември 2007 г. сондата е пренасочена към 103P/Hartley 2.