Пет далечни галактики, които до такава степен са обвити в космически прах, че са невидими в повечето дължини на вълната, бяха открити с помощта на най-големия орбитален телескоп Herschel , съобщиха ЮПИ и сп. "Сианс е авнир".
Космическият прах е генериран от млади звезди, което показва, че новооткритите галактики могат да ни предоставят следи от най-активния период на сформиране на звезди, съобщава
сайтът NewsScientist.com.
Учени от Свободния университет във Великобритания заявиха, че тези галактики са наблюдавани от астрономи на Земята във вида, в който са били, когато Вселената е била на 2-4 милиарда години, т.е. на по-малко от една трета от сегашната си възраст. Става въпрос за период, когато звезди са се образували със 100 пъти по-бързи темпове от сегашните.
Младите звезди създават космически прах, който блокира видимата светлина, като я кара да се разпространява в инфрачервената дължина на вълната.
Изследването на най-отдалечените галактики е ключът към по-доброто опознаване на историята на Вселената. Чрез използване на нов метод международен екип от астрономи е наблюдавал светлина от 5-те галактики, които се намират на разстояние около 10 милиарда светлинни години.
Галактиките били идентифицирани благодарение на т.нар. ефект на гравитационната леща. Когато светлината минава близо до масивен обект, като например галактика, траекторията й се променя. Светлината от въпросните галактики, които вероятно се намират в съзвездието Хидра, е била уловена от панорамните камери на Herschel.
Отдалечените галактики са трудни за откриване без ефекта на гравитационната леща, увери един от съавторите на изследването – Дени Бургарела от лабораторията по астрофизика в Марсилия.
Herschel бе изстрелян през май 2009 г.