Учени са уловили "песен" на далечна звезда в рамките на .проучване, целта на което е да се разбере какво се крие под повърхността й, пише в. "Дейли Телеграф".
Астрофизици от университета на Бирмингам и специалисти, работещи с НАСА, са измерили промените в светлината, идваща от звездата KIC 11026764. Небесното тяло с размери два пъти колкото Слънцето е получило прякора Джема.
Звездата, която се намира на 3,100 трилиона мили от Слънцето, вибрира подобно на музикален инструмент в резултат на т.нар. звездотресения, отекващи от повърхността към ядрото,
обясняват изследователите.
Използвайки техника, известна като астросеизмология, учените са успели да открият трептенията на светлината в резултат на тези звездотресения и да пресъздадат звука, произвеждан от KIC 11026764.
Хармоничното "тананикане", което наподобява шум от вятър, духащ над микрофон, разкрива нова информация за вътрешната структура на звездата. Вибрациите могат да помогнат на специалистите да научат повече за възрастта, размера и структурата и на други звезди.
Направените от учените изчисления показват, че Джема е на възраст над 5,94 милиарда години – с около един милиард години по-стара от Слънцето. Размерът й е двойно по-голям от този на нашата звезда. Джема ще продължи да расте, докато се рансформира в червен гигант – масивна звезда, към края на живота си.
За целите на настоящето проучване специалистите са използвали данни от телескопа Kepler на НАСА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.